Znamy laureatów nagrody starosty bielskiego im. ks. Londzina

Jan Tarnawa ze Szczyrku, który od 50 lat działa na rzecz osób niewidomych na swoim osiedlu, w swoim mieście, a także w regionie i całym kraju poprzez pracę mi.in. w Polskim Związku Niewidomych laureatem XXII Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, choć nadal z obostrzeniami udało się spotkać i uhonorować społeczników.

Galę rozpoczął krótki koncert Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”, który niedawno hucznie obchodził pół wieku działalności. W tym roku na wniosek starosty bielskiego został odznaczony przez ministra kultury Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Wyróżnienia odebrali także inni działacze kultury z powiatu bielskiego. Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodzono: Szkolny Regionalny Zespół „Klimczok” oraz Czechowicki Teatr Muzyczny „Movimento”. Odznaki Honorowe „Zasłużony dla kultury polskiej” wręczono Marii Szubert, która kieruje Zespołem Regionalnym ”Jasieniczanka” i Romanowi Pękali, kierownikowi muzycznemu Zespołu Regionalnego „Porąbczanie”. Oprócz RZPiT „Bestwina” Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” uhonorowano także: Marię Kubik, twórczynię ludową i hafciarkę z Bestwiny oraz rzeźbiarza Czesława Kubika. To wyróżnienia, które miały zostać wręczone dużo wcześniej, ale przeszkodziła w tym pandemia.

Na scenę Bielskiego Centrum Kultury wyszli nominowani do Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. J. Londzina przez wszystkie 10 gmin powiatu bielskiego. To osoby, które dzielą się z lokalnymi społecznościami swoimi talentami i wolnym czasem. Robią to bezinteresownie, często zapalając do działania innych powodując wiele dobrego.

– To już 22 lata jak doceniamy społeczników, którzy po cichu często nie zauważeni pracują na rzecz swoich małych wspólnot. Przez ten czas znaleźliśmy ponad dwustu ludzi, których z dumą chcemy pokazywać światu – mówi starosta bielski Andrzej Płonka. Samorządowiec przywołuje postać patrona nagrody- ks. Józefa Londzina, urodzonego w pobliskim Zabrzegu, który w trudnych czasach zaborów łączył pracę kapłana z rolą radnego, posła, a poprzez pracę z młodzieżą krzewił polskość. Wszystko to w duchu ekumenizmu – katolicki prałat został burmistrzem Cieszyna.

Jan Tarnawa, to przykład osoby która nie poddała się nieszczęściu jakie ją spotkało. Podczas służby  wojskowej w trakcie ćwiczeń na poligonie stracił wzrok. Nie zamknął się w czterech ścianach- po nauce masażu rozpoczął pracę w służbie zdrowia, ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Poza pracą zawodową zaczyna pomagać innym: działa w Polskim Związku Niewidomych, w radzie osiedla, zostaje radnym miejskim. Szczyrkowianin zostaje nauczycielem pisma punktowego Braille, pracuje w Powiatowej Społecznej Radzie Rehabilitacji ds. Osób Niepełnosprawnych, organizuje imprezy sportowe i turystyczne. Kiedy usłyszał decyzję kapituły niedowierzał. -Nigdy nie myślałem, że zrobiłem aż tak dużo, aby zasłużyć na takie wyróżnienie- mówił Jan Tarnawa. 

 – Już samo zgłoszenie do nagrody to ogromne wyróżnienie. Pokazuje, że społecznika doceniają władze gminy, w której działa. Te osoby są tak skromne, że na początku nie bardzo godzą się z nominacją, nie chcą wychodzić z cienia. Potem często na scenie obserwuję łzy wzruszenia, kiedy są oklaskiwani przez wójtów, burmistrzów i innych zaproszonych gości – mówi starosta Andrzej Płonka.

Laureata Nagrody im. Ks. Józefa Londzina wybiera kapituła w składzie: Alina Świeży-Sobel, krewna patrona nagrody, dyrektor oddziału „Gościa Niedzielnego” w Bielsku-Białej, prof. Anna Węgrzyniak z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, ks. Ignacy Czader – założyciel i prezes Charytatywnego Stowarzyszenia Opiekuńczo-Wychowawczego „Ignis” , Dorota Kożusznik – prezes zarządu  Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej i Bogdan Kocurek, dyrektor Książnicy Beskidzkiej.

Nominowani: Jerzy Zużałek (gmina Bestwina), Jan Madejczyk (gmina Buczkowice), Jacek Cwetler (gmina Czechowice-Dziedzice), Stanisław Urban (gmina Jasienica), Zofia Rippel (gmina Jaworze), Koło PTTK „Beskidek” w Porąbce (gmina Porąbka), Tomasz Kinecki (gmina Kozy), Jan Tarnawa (gmina Szczyrk), Jolanta Danek (gmina Wilamowice) i Antoni Kufel (gmina Wilkowice). Ich sylwetki prezentowaliśmy na naszej stronie internetowej. Wszystkim gratulujemy!

Galę w BCK zakończył koncert zespołu „Pectus”.

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.