19. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko

Już tylko kilka dni dzieli nas od wielkiego jazzowego święta – 19. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko. W dniach 18-19 listopada do Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej przyjeżdżają gwiazdy światowego i polskiego jazzu. 

– Zawsze kochałem różnorodność i skrajności, zarówno w mojej muzyce, jak i sztuce w ogóle. Tutaj udało mi się pogodzić te fascynacje i dzięki temu efekt jest tak niezwykły – Tomasz Stańko.

Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej to święto muzyki, improwizacji i wolności. Festiwal od pierwszej edycji prowadził wybitny polski trębacz Tomasz Stańko. Programowym wsparciem służy nam wydawnictwo ECM. Na Jazzowej Jesieni występowały ikony muzyki jazzowej m.in. Ornette Coleman, Cecil Taylor, Maria Schneider Orchestra, Charles Lloyd oraz najważniejsi muzycy polskiej i europejskiej sceny jazzowej. Co roku na festiwal premierowy projekt przygotowywał Tomasz Stańko.

Przede wszystkim jednak Jazzowa Jesień to miejsce spotkań wizjonerów jazzu – mistrzów i młodych gniewnych sztuki improwizacji – przestrzeń namysłu nad tym czym jest muzyka i jej tożsamość: indywidualna, polska, europejska i ludzka.

Od roku 2018 Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej nosi imię Tomasza Stańko. Festiwal jest naturalnym, żywym upamiętnieniem jego muzycznej filozofii oraz holistycznego podejście do sztuki.

Harmonogram:

  • 18 listopada o godzinie 18.00 wystąpią

Jakob Bro featuring Arve Henriksen i Jorge Rossy: „Uma Elmo” oraz Vijay Iyer Trio featuring Linda May Han Oh & Tyshawn Sorey: „Uneasy”.

  • 19 listopada, godz. 18.00

Mathias Eick Quintet „When We Leave” oraz Maciej Obara Sekstet „Euforila”.

  • 20 listopada, godz. 18.00

Kasia Pietrzko oraz Skalpel + Jazz Quartet & Piotr Damasiewicz „Music For S”.

  • 20 listopada, godz. 21.00

Foyer Jazz i Dawid Broszczakowski.

Więcej informacji o artystach znajdziesz tutaj.

Natalia Makselon
Natalia Makselon

Redaktorka. Prowadząca serwisy lokalne Beskid Śląski 24 oraz Życie Jastrzębia.