Amnioinfuzja w bielskiej placówce

W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej po raz pierwszy wykonano amnioinfuzję – zabieg najczęściej przeprowadzany u kobiet w ciąży powikłanej bezwodziem. Bezwodzie to brak lub znikoma ilość płynu owodniowego.

Zabieg polega na doowodniowym podaniu do jamy macicy roztworu soli fizjologicznej i glukozy o temperaturze ciała ludzkiego. Pozwala to na polepszenie komfortu funkcjonowania płodu w macicy, umożliwia też diagnostykę prenatalną w ciążach powikłanych bezwodziem.

To dobra informacja dla kobiet w ciąży wymagających takiej pomocy, ponieważ będą mogły skorzystać z niej w placówce w Bielsku-Białej. Do tej pory pacjentki musiały jeździć do ośrodków klinicznych m.in. w Rudzie Śląskiej, Łodzi czy Krakowie.

Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Wojewódzkim dr Wojciech Biernacki wyjaśnia, że bez odpowiedniej ilości płynu owodniowego płód nie może prawidłowo rozwijać się w jamie macicy.

– To może doprowadzić do zaburzeń rozwojowych, m.in. zniekształcenia, wad rozwojowych, wewnątrzmacicznego obumarcia płodu – mówi ordynator.

Amnioinfuzja wykonywana jest niezwykle rzadko, ponieważ kobieta kwalifikowana do takiego zabiegu musi spełniać ściśle określone warunki.

– Naszej pacjentce amnioinfuzję wykonaliśmy w 21. tygodniu ciąży. W jej przypadku był to już drugi taki zabieg. Pierwszy, kilka tygodni wcześniej, przeprowadzono w Rudzie Śląskiej. Prawdopodobnie do rozwiązania pacjentka będzie musiała się poddać kolejnym amnioinfuzjom – dodał lekarz.

Amnioinfuzję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą USG.

– Lekarz za pomocą igły punkcyjnej z cewnikiem wprowadza cewnik do jamy macicy, a następnie podaje przez niego przygotowany wcześniej roztwór, cały czas w USG monitorując właściwy przebieg zabiegu – tłumaczy dr W. Biernacki.

Roztwór musi być podgrzany do temperatury ciała matki.

W Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Wojewódzkiego pracuje 25 lekarzy. Trzech posiada stopień doktora nauk medycznych. 16 osób ma specjalizację w zakresie położnictwa i ginekologii. W zespole pracuje także specjalista z zakresu ginekologii onkologicznej.

W Szpitalu Wojewódzkim przy poradni ginekologiczno-położniczej działa również poradnia patologii ciąży, gdzie przyjmowane są pacjentki z ciążami powikłanymi.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.