Wisła: Podsumowanie obchodów Święta Niepodległości

Dzień 11 listopada jest dla Polaków wyjątkowym dniem. W pamięci przywołujemy wydarzenia z 1918 roku, kiedy to w dniu 11 listopada spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po 123 latach niewoli wolna Polska powróciła na mapę świata.

W Wiśle obchody Narodowego Święta Niepodległości co roku odbywają się przy Pomnikiem Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny. Zgromadzeni licznie przedstawiciele wielu służb, grup społecznych, organizacji i szkolnictwa, jak również mieszkańcy oraz goście oddają hołd i przywracają pamięć o wszystkich, którzy niegdyś walczyli o wolną Polskę.

Obchody rozpoczęły się od koncertu wiślańskiej orkiestry dętej pod kierownictwem Henryka Itnera, która dźwiękami pieśni patriotycznych wprowadziła zebranych w nastrój zadumy. Następnie, w samo południe odśpiewano uroczyście hymn państwowy, a zaraz po nim głos zabrał Burmistrz Miasta Wisła – Tomasz Bujok.

Po odśpiewaniu pieśni “Boże coś Polskę” wspólnie modlono się w intencji ojczyzny, a modlitwę prowadzili: ks. Wiesław Firlej, probosz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz ks. radca Waldemar Szajthauer, proboszcz parafii Ewangelicko – Augsburskiej Apostołów Piotra i Pawła. 

Wszyscy zebrani na uroczystościach przenieśli się w świat pieśni patriotycznych w młodzieżowym wydaniu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego im. Jerzego Drozda w Wiśle: Jakub Mitręga, Liliana Arsenicz i Lena Pustówka. 

Przy werblach orkiestry pod pomnikiem złożono wieńce i bukiety kwiatów. Wszystkie biało – czerwone, by oddać cześć wszystkim, którzy walczyli i tym, którzy polegli w walce o wolność naszej ojczyzny. Jako pierwszy wieniec złożył burmistrz miasta w asyście sekretarza i dyrektorów jednostek organizacyjnych, a zaraz po nim Przewodniczący Rady Miasta Janusz Podżorski wraz z radnymi miasta. Nie zabrakło także delegacji i przedstawicieli Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, Zarządów Wiślańskich Osiedli, Nadleśnictwa Wisła, jednostek OSP z terenu Wisły, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wiślańskiego Centrum Kultury, Stowarzyszenia „Grupa Twórców Wiślanie”, Towarzystwa Miłośników Wisły, Wiślańskiej Akademii Aktywnych, Zespołu Regionalnego „Wisła”, Zespołu „Wisła Plus” i stowarzyszenia “Aktywni , PTTK oddział Wisła i Koła Przewodników Beskidzkich, Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie – Filia w Wiśle, Szkoły Podstawowej nr 1 Wisła Centrum, Szkoły Podstawowej nr 2 Wisła Czarne, Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 1 Wisła Głębce, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 Wisła Malinka, Szkoły Podstawowej nr 5 Wisła Jawornik, Liceum Ogólnokształcącego im. P. Stalmacha w Wiśle oraz Zespołu Szkół Gastronomiczno–Hotelarskich im. W. Reymonta w Wiśle. Honorową wartę przy pomniku pełnili członkowie Zespołu Regionalnego “Wisła”, którzy włączyli się również w odbieranie wieńców i wiązanek pod pomnikiem.

Obiektywnie można stwierdzić, że faktycznie “Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”, a zwłaszcza kiedy żyją ludzie, którzy oddają hołd polskim bohaterom sprzed ponad stu lat i czczą pamięć o nich.

UM Wisła 

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.