Oby ich entuzjazm i zaangażowanie nie osłabły

Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej już po raz 36. zorganizowało konkurs historyczny na temat Bielska-Białej. Uroczystość wręczenia dyplomów i nagród laureatom konkursu Dziedzictwo kulturowe w regionie – konkurs wiedzy o Bielsku-Białej odbyła się 3 listopada w sali sesyjnej Ratusza.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 16 szkół z Bielska-Białej – 10 podstawowych i 6 średnich. W eliminacjach wewnątrzszkolnych we wrześniu uczestniczyło 97 uczniów, spośród nich wybrano 37 – 22 ze szkół podstawowych i 15 ze szkół średnich – uczestników etapu pisemnego, który odbył się 12 października w Bielskiej Szkole Przemysłowej. Po 5 najlepszych uczestników z każdego typu szkół brało udział w finale ustnym 22 października, także w BSP. Ten etap ostatecznie zdecydował o kolejności miejsc.

Podczas zmagań finałowych okazało się, że najlepiej historię miasta znają uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika i Szkoły Podstawowej nr 13. W obu kategoriach reprezentanci tych szkół zdobyli pierwsze trzy miejsca.

Laureaci w kategorii szkoły podstawowe:
I miejsce – Agata Pawlas, SP nr 13
II miejsce – Dominik Gibas, SP nr 13
III miejsce – Julia Kwaśny, SP nr 13
IV miejsce – Dorota Kosek, Szkoła Podstawowa nr 18
V miejsce – Natalia Stwora, Szkoła Podstawowa nr 20

Laureaci w kategorii szkoły średnie:
I miejsce – Michał Englert, I LO
II miejsce – Wiktoria Warot, I LO
III miejsce – Martyna Łoboz, I LO
IV miejsce – Kinga Zuziak, VIII LO
V miejsce – Julia Rączka, III LO

Laureatom konkursu nagrody wręczyli – zastępca prezydenta miasta Adam Ruśniak i przewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej Janusz Okrzesik. Obaj panowie podkreślili rolę i znaczenia regionalnej historii w życiu każdego człowieka.

– Z dzisiejszych podstaw programowych nauczanie wiedzy o regionie zostało niemal w całości wyrugowane. Tym bardziej należy docenić zaangażowanie wielu nauczycieli oraz dyrekcji szkół w dzieło budzenia świadomości regionalnej i zainteresowania dziejami naszego miasta. Z racji rocznicy połączenia Bielska i Białej część pytań konkursowych dotyczyła zagadnień związanych z tym doniosłym faktem historycznym. Świadomość, że w naszych szkołach mamy tak wielu młodych ludzi, dla których życie naszej małej ojczyzny nie jest obojętne, nastraja wyjątkowo optymistycznie. To oni będą w przyszłości budować dobrobyt naszego miasta. Oby ich entuzjazm i zaangażowanie nie osłabły. Należy mieć nadzieję, że nie będą jedynie mieszkańcami naszego miasta, ale świadomymi swojej roli obywatelami społeczności miasta Bielska-Białej – powiedział organizator konkursu dr Rafał Butor.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.