Stokrotki świętują 60-lecie

Historia pasją pisana… –  tak nazwano koncert galowy zespołu Stokrotki z okazji jubileuszu 60-lecia, który odbędzie się 4 listopada o godz. 18.00 w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.

Dziecięcy Zespół Ludowy Stokrotki powstał w 1961 r. przy Międzyzakładowym Domu Kultury Włókniarzy. Jego założycielką i choreografką była Barbara Wyrozębska-Kaczyńska. W niedługim czasie grupa taneczna wraz z własną kapelą stworzyła program artystyczny samodzielnego koncertu. Zespół dużo koncertował, zdobywał nagrody w Polsce i poza granicami. 

W późniejszych latach prowadzenie Stokrotek przejęła Stanisława Grzybowska, a w roku 1977 młodzież z zespołu została wcielona w szeregi Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Beskid.

Nazwa Stokrotki na chwilę zniknęła z włókniarskich kart historii, jednak wychowankowie zespołu byli zaangażowani w działalność innych grup artystycznych Domu Kultury Włókniarzy. 

W 1982 roku Stokrotki powróciły w zupełnie innej formie. Bożena Bieńczyk, gromadząc wokół siebie kochające taniec i śpiew młode artystki, stworzyła zespół piosenki i ruchu. Grupy wokalne prowadzi Mirosława Chmiel-Ostrowska, z którą dzieci śpiewają znane i lubiane piosenki.

Grupa kontynuuje ten styl, zmieniając się wraz z modą artystyczną. W 1995 roku choreografem została Alina Jureczko, która do dziś rozwija taneczną pasję u dzieci. W 2016 roku asystentem choreografki, a z czasem samodzielną twórczynią została wychowanka Stokrotek Joanna Herzyk.

Zespół obecnie pracuje w sześciu grupach wiekowych, do których należą dziewczynki w wieku od 4 do 16 lat. Podczas zajęć młode tancerki kształtują swoje ciała, poznają technikę tańca, zdobywają nowe umiejętności oraz świetnie się bawią, by później móc tworzyć różnorakie inscenizacje, etiudy i formy taneczne. Stokrotki są laureatkami różnych konkursów i festiwali. Wielokrotnie występowały podczas imprez w rodzinnym Bielsku-Białej.

Instruktorzy:
Alina Jureczko – kierownik artystyczny, choreograf, instruktor tańca
Mirosława Chmiel-Ostrowska – akompaniator, instruktor muzyczny i wokalny
Joanna Herzyk – choreograf, instruktor tańca

Bilety na jubileuszowy koncert Stokrotek w BCK w cenie 20 złotych są do nabycia w Domu Kultury Włókniarzy, szczegóły pod nr tel. 33 829 76 56.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.