Mieszkańcy Bielska-Białej, a także całego województwa śląskiego, mogą za darmo wykonać badanie w kierunku wykrycia wirusa HCV w ramach kampanii Śląsk wolny od HCV organizowanej przez Fundację Gwiazda Nadziei. W Bielsku-Białej badanie w kierunku HCV można wykonać w punkcie ALAB laboratoria ul. Kazimierza Wielkiego 26.

Jak podkreśla prof. Jerzy Jaroszewicz HCV to tykająca bomba, z tego względu, że rozwija się nie dając widocznych objawów. Bo któż z nas nie miewa symptomów okołogrypowych – szczególnie o tej porze roku, boleści w mięśniach czy gorszego samopoczucia, a to tylko niektóre objawy toczącego się zakażenia. Samo HCV powoduje, że rozwija się marskość wątroby oraz rak wątroby. A wystarczy badanie krwi pod kątem obecności wirusa, aby mieć pewność swojego stanu zdrowia lub w przypadku pozytywnego wyniku poddać się skutecznemu i szybkiemu leczeniu. 

HCV to wirus, który prowadzi do zapalenia wątroby typu C. Podstępność choroby polega na braku objawów lub ich niespecyficznym charakterze, co w konsekwencji może przyczynić się do rozwoju marskości i raka wątroby. Pierwszym krokiem do eliminacji zakażeń HCV jest diagnostyka. W ramach kampanii Śląsk wolny od HCV mieszkańcy regionu mogą bezpłatnie wykonać badanie na obecność wirusa.

Patronat honorowy nad kampanią objęli prezydent Bielska-Białej i marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, a także władze poszczególnych miast. 

Zakażenia HCV rozpoznaje się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Jednak aktualnie stosowane nowoczesne leki są skuteczne i dobrze tolerowane.

Trzeba wiedzieć, ze wirus HCV fortelem dostaje się do naszego organizmu. Ryzyko zakażenia występuje tam, gdzie może dojść do uszkodzenia skóry, bo wirus HCV przenosi się przez kontakt z zainfekowaną krwią. Kluczowe znaczenie w rozpoznaniu choroby ma diagnostyka, która pozwala stwierdzić, czy dana osoba miała kontakt z wirusem, czy zakażenie jest nadal aktywne oraz podjęcie leczenia.  

– Mamy tu problem z podstępnym przeciwnikiem. Chora wątroba nie boli, co nie oznacza, że wirus HCV nie niszczy organizmu. Zarząd województwa śląskiego wspiera każdą inicjatywę, której celem jest profilaktyka zdrowotna. Naszą misją jest ochrona zdrowia naszych mieszkańców, dlatego apelujemy, skorzystajcie z tej możliwości i zbadajcie się! – podkreśla członek zarządu województwa śląskiego Izabela Domogała.  

Skala problemu 


– W Polsce szacuje się, że HCV dotyczy 150 tys. osób, z czego aż 86 proc. z nich nie jest tego świadoma. W województwie śląskim w 2019 roku zakażenie potwierdzono u 359 osób. W kolejnym roku, już dotkniętym pandemią, w całym kraju wykryto zaledwie 929 zakażenia. Te dane są alarmujące! To pokazuje ogrom niedoszacowania danych i jeszcze dobitniej potrzebę prowadzenia diagnostyki całego społeczeństwa. Wspierając kampanię Śląsk wolny od HCV, chcemy pokazać, że działania lokalne często wyprzedzają decyzje systemowe i przynoszą realne korzyści dla mikrospołeczności – podkreśla dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik. 

Diagnostyka i leczenie
HCV wymyka się uwadze lekarzy, bo diagnostyka wirusa nie jest prowadzona w ramach działań systemowych. Zazwyczaj chory dowiaduje się o zakażeniu, oddając honorowo krew lub wykonując pogłębione badania np. przed operacją. Szereg osób korzysta z usług gabinetów kosmetycznych, fryzjerskich, wykonuje tatuaże i drobne zabiegi medyczne. To obecnie najczęstsze drogi zakażenia. Do tego dochodzą transfuzje krwi, zażywanie, nawet incydentalnie, narkotyków dożylnych, a także zwykła nieuwaga i korzystanie z tych samych przyborów higienicznych (szczoteczki do zębów i maszynki do golenia). To wszystko może być źródłem zakażenia. 

Działania kampanii Śląsk wolny od HCV skoncentrowane są na dotarciu do mieszkańców miast w województwie śląskim, w których znajdują się punkty ALAB laboratoria. W tych placówkach można, do końca roku, bezpłatnie skorzystać z diagnostyki w kierunku wykrycia zakażenia. Badanie wykonuje się z krwi żylnej, gdzie sprawdzana jest obecność wirusa we krwi. W przypadku pozytywnego wyniku wykonuje się badanie weryfikujące, potwierdzające lub wykluczające, aktywne zakażenie tzw. HCV RNA. Na stronie www.gwiazdanadziei.pl w zakładce Śląsk wolny od HCV zamieszczone zostały materiały informacyjne, aktywne mapy punktów pobrań oraz placówek, gdzie obecnie prowadzi się leczenie w województwie śląskim.

Do udziału w kampanii zaproszone zostały także placówki służby zdrowia, które mają możliwość otrzymania bezpłatnych testów i nakłuwaczy do badań swoich pacjentów w kierunku HCV. Wystarczy zgłosić się do Fundacji Gwiazda Nadziei i wyrazić wolę otrzymania takich zestawów. Zasięgiem działania kampanii objęte zostaną również placówki opieki osób starszych oraz ośrodki leczenia uzależnień.  

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.