Podsumowanie działań akcji „Znicz 2021”

Zakończył się świąteczny weekend związany z policyjną akcją „ZNICZ 2021”. Przez cztery dni policjanci dbali o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich najbliższych. Mundurowi sprawdzali, m.in. stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość, z jaką poruszali się po drogach. Szczególną uwagę zwracali na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Na bielskich drogach doszło w tym czasie do 52 zdarzeń drogowych, w tym 1 wypadku, w którym ranna została 1 osoba.

W akcję „ZNICZ 2021”, która trwała od piątku 29 października każdego dnia zaangażowani byli policjanci z drogówki, prewencji oraz służb kryminalnych, a także funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Czuwali oni nad płynnością ruchu na większości ciągów komunikacyjnych, ale również patrolowali okolice cmentarzy, parkingów i miejsc kultu, dbając o mienie i bezpieczeństwo osób tam przebywających. W dniu uroczystości Wszystkich Świętych policjanci podczas działań wykorzystali drona, który pomagał mundurowym w monitorowaniu stanu przejezdności dróg i poziomu bezpieczeństwa w rejonie największych nekropolii.

W trakcie przedłużonego weekendu, na bielskich drogach doszło do 52 zdarzeń drogowych, w tym jednego wypadku drogowego – 29 października w godzinach popołudniowych na ulicy Jutrzenki w Bielsku-Białej 71-letni kierujący osobowym renault potrącił prawidłowo przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych 75-letnią bielszczankę. Kierującemu zatrzymano prawo jazdy, a dokładne przyczyny i okoliczności wyjaśniają śledczy z wydziału kryminalnego.

W tym roku zatrzymano 22 kierowców pojazdów mechanicznych, jadących pod wpływem alkoholu. Niechlubny „rekordzista” został ujęty przez innych użytkowników drogi wieczorem 30 października w Wilamowicach na ulicy Więźniów Oświęcimskich. Świadek zauważył osobowe audi, którego kierujący poruszał się w sposób wskazujący, że może być pod wpływem alkoholu. Następnie mężczyzna został ujęty przez świadków i przekazany stróżom prawa. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że 29-letni mieszkaniec powiatu bielskiego miał w organizmie blisko 3.7 promila alkoholu. Mundurowi zatrzymali mu prawo jazdy. O jego dalszym losie zdecyduje prokurator. Grozi mu kara 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów.

Ruch w okolicy cmentarzy był umiarkowany, największe jego natężenie przypadło oczywiście w dzień Wszystkich Świętych, dało się jednak zauważyć, że wizyty na grobach zostały rozłożone na kilka dni, co przełożyło się na porządek i bezpieczeństwo w ruchu drogowym w dniu 1 listopada.

Dziękujemy zarówno kierowcom, jak i pieszym za cierpliwość podczas chwilowych utrudnień w ruchu i stosowanie się do wydawanych poleceń. Wszystko to usprawniło pracę policjantom i miało wpływ na bezpieczeństwo.

Zwiększony ruch w rejonie cmentarzy będzie nam towarzyszył jeszcze przez najbliższe dni. Dlatego kierujących prosimy o zachowanie ostrożności w czasie przejazdu w rejonach nekropoli, pieszych o stosowanie elementów odblaskowych bez względu na to, czy znajdują się na chodniku bądź poboczu, w obszarze zabudowanym czy niezabudowanym, drodze oświetlonej lub tam, gdzie nie ma latarni.

Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.