Luna Plena z Grand Prix

Po raz szesnasty, po dwuletniej przerwie w dniach 21-23 października odbył się w Bielsku-Białej Międzynarodowy Festiwal Chórów Gaude Cantem im. Kazimierza Fobera.

Gaude Cantem przez lata ulegało licznym przeobrażeniom. Zmieniały się regulaminy, programy, miejsca, uczestnicy, ale cel był zawsze jeden – upowszechnianie muzyki chóralnej i dzielenie się radością płynącą ze wspólnego śpiewu.

Dziś Gaude Cantem to konkurs o Grand Prix i Przegląd Chórów Seniora, warsztaty dla chórzystów i seminarium dla dyrygentów, ale również organizowane w Bielsku-Białej i kilku okolicznych miejscowościach koncerty festiwalowe. Słowem: zarówno doskonała okazja do artystycznej rywalizacji i podnoszenia umiejętności, jak i rozrywka.

Od tegorocznej edycji Festiwal Gaude Cantem dołączył do grona siedmiu najstarszych i uznanych polskich konkursów chóralnych, których laureaci stają do szlachetnej rywalizacji, konkurując w stolicy Wielkopolski o zwycięstwo w swoistym konkursie konkursów – Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu.

W tegorocznej edycji Gaude Cantem chóry z Polski, Białorusi i Węgier koncertowały w Bielsku-Białej, Kozach, Mazańcowicach i  Bystrej. Chórzyści wzięli udział w warsztatach, a dyrygenci w seminarium. Uczestnicy wystąpili w specjalnym repertuarze, wykonując m.in. utwór Missa Solemnis in C Wolfganga Amadeusa Mozarta podczas koncertu inauguracyjnego w kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na osiedlu Karpackim w Bielsku-Białej.

Spośród sześciu zespołów uczestniczących w konkursie jury pod przewodnictwem prof. Aleksandry Paszek-Trefon Złotymi Dyplomami uhonorowało: Zespół Wokalny Luna Plena z Zabrza pod dyrekcją Barbary Gajek-Kraski oraz Zabrzański Chór Młodzieżowy Resonans con tutti im. Norberta Grzegoraz Kroczki pod dyrekcją Waldemara Gałązki. Grand Prix festiwalu, puchary Prezydenta Miasta Bielska-Białej, Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach, biskupa Romana Pindla, nagrodę specjalną, nominację do udziału w Konkursie Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu i nagrody pieniężne otrzymał Zespół Wokalny Luna Plena z Zabrza. Nieoficjalne jury składające się ze słuchaczy Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu AM w Bydgoszczy również postanowiło przyznać swoją Nagrodę Grand Prix dla chóru Luna Plena. Najlepszym dyrygentem został Waldemar Gałązka.

Gaude Cantem zorganizowali Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Bielsko-Biała, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej i Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy.

Historia festiwalu sięga roku 1996. Wtedy to wydarzenie zostało zorganizowane po raz pierwszy w Oświęcimiu, jako najważniejszy w roku przegląd zespołów śpiewaczych skupionych w bielskim oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Ta właśnie organizacja i Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej to niezmiennie, od początku po dzień dzisiejszy, główni organizatorzy festiwalu. O jego bogatej tradycji przypomina m.in. upamiętniona w nazwie osoba Kazimierza Fobera, nieżyjącego już współtwórcy przeglądu, prezesa PZChiO w Bielsku-Białej.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.