18 października br. w Kubiszówce odbyło się młodzieżowe forum językowe – finalizujące VI edycję projektu Granice języka – Granicami świata. Przedsięwzięcie było poświęcone relacjom między językiem a nowymi mediami. Wzięło w nim udział ponad 200 uczniów bielskich szkół ponadpodstawowych.
W pierwszej części spotkania młodzież wysłuchała wystąpień prof. Aldony Skudrzyk, prof. Marka Bernackiego oraz dr Pauliny Żmijowskiej. Eksperci mówili o tym, jakie media wykorzystywała literatura od zarania naszych piśmiennych dziejów, tłumaczyli, czym różni się mózg homo videns, czyli człowieka oglądającego, od mózgu człowieka, który dorastał w epoce druku. Ciekawe były również refleksje dotyczące problemów w komunikacji międzypokoleniowej. Świat bowiem podzielony jest dziś na cyfrowych tubylców (pokolenia urodzone po roku 1995) i cyfrowych imigrantów – tych, którzy mniej lub bardziej żmudnie muszą dopiero uczyć się istnienia w sieci.
W drugiej części forum młodzież podzielona na osiem grup warsztatowych dyskutowała m. in. o specyfice smartfonowej nowomowy, sposobach przeciwdziałania hejtowi, przyszłości tradycyjnych książek, zdalnym nauczaniu oraz o tym, czy świat jest w stanie przetrwać bez pisma.
Ostatnim punktem programu było widowisko audiowizualne w wykonaniu zespołu Mikrokosmos. Artyści nawiązali do poezji największych polskich poetów. Wybitne teksty, muzyka i spektakularne wizualizacje złożyły się na przejmującą opowieść o rozterkach młodego pokolenia.
Forum językowe poprzedził cykl warsztatów poświęconych językowi nowych mediów, w których brały udział bielskie szkoły, a także warsztaty dla nauczycieli i animatorów kultury zapoznające ich z popularnymi zjawiskami natury językowej, semiotycznej i gatunkowej w kulturze Sieci.
W ramach przedsięwzięcia powstała też instalacja artystyczna z wykorzystaniem webowej aplikacji doskonalącej umiejętności językowe.
Projekt Granice języka – granicami świata został zrealizowany przez Kubiszówkę w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych.
UM Bielsko-Biała