Prawie 20 tysięcy złotych udało się zebrać podczas koncertu charytatywnego połączonego z aukcją prac bielskich artystów na rzecz ratowania zniszczonych podczas aktu wandalizmu zabytków cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej. Przypomnijmy, że w połowie roku nieletni sprawcy przewrócili lub połamali na cmentarzu prawie 70 nagrobnych płyt.

Organizatorami charytatywnego wydarzenia, które 18 października odbyło się w sali ceremonii bielskiego cmentarza przy ul. Cieszyńskiej 92 była Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej we współpracy z Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Przed publicznością wystąpili zespół The Threex w składzie Krzysztof Kokoszewski, Jacek Obstarczyk i Jacek Stolarczyk, zespół Anashim w składzie Marta Sawicka, Wojciech Golec, Eugeniusz Kubat, Krzysztof Maciejowski; Marcin Żupański i Bielski Chór Kameralny. Koncert poprowadził Tomasz Lorek.

– Każdy z artystów przygotował swój program artystyczny, natomiast zaskakujący był koniec koncertu, kiedy wszyscy razem wykonali trzy utwory. M.in. Marta Gzowska Sawicka razem z Tomaszem Lorkiem pięknie zaśpiewali utwór Sunrise, sunset (ang. To świt, to zmrok) z musicalu Skrzypek na dachu. Byłabym za tym, żeby ten koncert został powtórzony – artyści włożyli w niego tyle pracy – mówi przewodnicząca Gminy Wyznaniowo Żydowskiej Dorota Wiewióra.

Inicjatorem wydarzenia w sali ceremonii była bielska artystka fotografka Joanna Chudy, która zgłosiła się do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z chęcią przekazania swojej pracy na licytację na rzecz renowacji zniszczonych macew. Do fotografki szybko dołączyli inny artyści z Bielska-Białej, m.in. Tigran Vardikyan, Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej z wicedyrektorką Agatą Ruman na czele, która zaangażowała w inicjatywę uczniów i grono pedagogiczne. Swoją pracę na aukcję przekazał też profesor Ernest Zawada z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

– Łańcuszek ludzi dobrej woli był więc bardzo długi – podsumowuje przewodnicząca GWŻ. – I tak narodził się pomysł na aukcję, której celem miało być pokrycie chociaż części kosztów naprawy zniszczeń – dodaje.

Do artystów dołączył aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Tomasz Lorek z propozycją zorganizowania koncertu charytatywnego.

– I w tym przypadku to zadziałało tak samo. Znów łańcuszek ludzi dobrej woli dotarł do aktorów i muzyków, z którymi już organizowaliśmy różne wydarzenia w poprzednich latach – do Marty Sawickiej z zespołem, do zespołu The Threex, Chóru Bielskiego Centrum Kultury. W akcję włączyła się też dyrektor BCK-u Małgorzata Chełchowska, która wspomogła nas technicznie – mówi D. Wiewióra.

W sumie dzięki wydarzeniu – cegiełkom wstępu na koncertu i licytacji prac bielskich artystów – fotografii, malarstwa, ceramiki, a nawet koszernych alkoholi Gmina Wyznaniowa Żydowska zebrała prawie 20.000 zł.

– Byliśmy zaskoczeni i bardzo zdziwieni, że wszystko to spotkało się z takim odzewem. A z drugiej strony jesteśmy podbudowani, że z tym naszym nieszczęściem nie zostaliśmy sami – cieszy się przewodnicząca. – Bardzo cenimy sobie nawet najmniejsze wpłaty, bo w ten sposób ludzie dają nam energię i moc do dalszej pracy nad tym zabytkowym obiektem, aby służy oprócz pochówków również wydarzeniom kulturalnym – dodaje.

Do dewastacji cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej w Bielsku-Białej doszło 26 czerwca. Sprawcy przewrócili lub połamali prawie 70 nagrobnych płyt. Dwa dni później zostali ujęci przez policję. Okazało się, że to bardzo młodzi mieszkańcy miasta: dwaj 12-latkowie i 13-latek. Przed sądem rodzinnym i nieletnich odbyła się już pierwsza rozprawa w ich sprawie, kolejna w listopadzie tego roku.

Dorota Wiewióra przypomina, że najszybciej na nieszczęście zareagowali lekarze, czyli Beskidzka Izba Lekarska, jej prezes Klaudiusz Komor i dr Janusz Sirek.

– Sami zadzwonili i zaoferowali się, że mogą zaprawić nagrobki lekarzy spoczywających na naszym cmentarzu – rodziny Zimmermannów i dr Eugeniusza Reacha. Równie szybko pomoc zorganizowały władze miasta w związku ze zdewastowaną kwaterą żołnierzy z I wojny światowej – tłumaczy przewodnicząca.

Warto dodać, że nadal można przekazać pieniądze na naprawę zniszczeń na cmentarzu. Ciągle trwa bowiem internetowa zbiórka pieniędzy pod adresem https://zrzutka.pl/9uws52.

Gmina Wyznaniowa Żydowska czeka na wycenę szkód całkowitych dokonanych na cmentarzu. W związku z tym, że jest to obiekt zabytkowy, wszystko jest dość skomplikowane. Dla zabytkowych macew trzeba bowiem wykonać program konserwatorski.

– Wprawdzie 1 listopada nie jest świętem żydowskim, ale w związku z tym, że jesteśmy bardzo zasymilowani z miejscowym społeczeństwem, to dużo osób przychodzi wtedy na nasz cmentarz. Dlatego właśnie do 1 listopada wytypowałam do naprawienia te nagrobki, na które wiem, że przyjaciele, rodzina przyjdą odwiedzić swoich zmarłych. Tak żeby już były naprawione – mówi D. Wiewióra. – Jednocześnie chcę powiedzieć, że jesteśmy bardzo zbudowani, mając tak wspaniałe miasto, które pamięta o swojej wielokulturowości i próbuje naprawić szkody na cmentarzu – dodaje.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.