Bielsko-Biała w SIM Śląsk Południe

22 października w bielskim Ratuszu podpisano umowę dotyczącą utworzenia inicjatywy SIM Śląsk Południe Sp. z o.o., dzięki której w Bielsku-Białej powstanie 158 mieszkań – w dzielnicach Komorowice Krakowskie oraz Wapienica.

Decyzję o wejście stolicy Podbeskidzia do nowej spółki podjęła Rada Miejska w Bielsku-Białej podczas sesji 24 czerwca br. Umowa notarialna utworzenia spółki została podpisana 22 października przez wszystkich jej udziałowców. Podpis pod symbolicznym aktem erekcyjnym w imieniu prezydenta Bielska-Białej złożył zastępca prezydenta Przemysław Kamiński.

W spotkaniu w sali sesyjnej udział wzięli minister w KPRM ds. rozwoju samorządu Michał Cieślak, parlamentarzyści oraz przedstawiciele współtworzących spółkę samorządów – gmin Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Kuźnia Raciborska, Radlin, Rydułtowy, Strumień, Wisła, Bielsko-Biała – i reprezentanci Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Śląsk Południe planuje na terenie gmin, które przystąpiły do spółki, wybudować budynki wielorodzinne; w sumie powstanie ponad 1.000 mieszkań na wynajmem, o niskim czynszu, z możliwością dojścia do własności. Przewiduje się, że w ramach powołanej spółki w samym Bielsku-Białej SIM wybuduje 158 mieszkań – 28 w Komorowicach Krakowskich oraz 130 na gruncie przy ul. Zagajnik w Wapienicy.

Każda z gmin w momencie przystąpienia do spółki wnosi wkład pieniężny w wysokości 3 mln zł. Środki te gminy pozyskały z Rządowego Programu Rozwoju Mieszkalnictwa. Będzie to stanowiło dla każdej gminy udział ok. 10,6 proc. w kapitale zakładowym spółki.
Krajowy Zasób Nieruchomości wnosi w momencie przystąpienia do spółki grunt o pow. ok. 2400 m2 i wartości ok. 1,1 mln zł, położony w Komorowicach Krakowskich w Bielsku-Białej. Udział KZN w kapitale zakładowym spółki wyniesie 4 proc.

W kolejnych miesiącach istnienia spółki, gminy-udziałowcy będą do spółki wnosić aportem kolejne gruntu przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Wg analiz KZN, spółka docelowo będzie dysponować gruntami, na których powstanie ok. 1000 mieszkań.
Budowa mieszkań przez spółkę będzie finansowana z grantu z Funduszu Dopłat, preferencyjnego kredytu BGK oraz z partycypacji najemców.

SIM czyli społeczna inicjatywa mieszkaniowa spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Jest to filar dokonującego się właśnie przełomu w budowie mieszkań o umiarkowanym czynszu. SIM-y (dawne TBS-y) to spółki tzw. not for profit budujące mieszkania społeczne.
Mieszkania w SIM to oferta dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Korzyści z bycia najemcą SIM są duże. Oto kilka z nich:
•    możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu; umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30 proc. kosztów budowy lokalu mieszkalnego;
•    stawki czynszu niższe nawet o połowę niż na rynku komercyjnym;
•    dla najemców będących jednocześnie partycypantami, możliwość w przyszłości rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. wakacje czynszowe, dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów – bezterminowo, będzie płacił nawet 20 proc. niższy czynsz);
•    możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.