Trwa festiwal Gaude Cantem

Siedemnaście chórów krajowych i zagranicznych gości w Bielsku-Białej. Wszystko za sprawą XVI Międzynarodowego Festiwalu Chórów Gaude Cantem, który potrwa od 21 do 23 października.

Oprócz koncertów w programie festiwalu znajdują się konkurs o Grand Prix i Przegląd Chórów Seniora, warsztaty dla chórzystów oraz seminarium dla dyrygentów.

Wydarzenie rozpoczęły rano 21 października w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy, w filii w Mazańcowicach warsztaty chóralne i seminarium dla dyrygentów chórów, natomiast oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 22 października w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej przy ul. Giewont 2 o godzinie 19.00 podczas koncertu inauguracyjnego.

23 października od godziny 10.00 do 12.15 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej przy ul. Stanisława Wyspiańskiego 5a odbędą się przesłuchania konkursowe, a o 20.00 w kościele ewangelickim Zbawiciela w Bielsku-Białej przy pl. Marcina Lutra 12 zaplanowano koncert finałowy, czyli ogłoszenie wyników i koncert laureatów.

Koncerty festiwalowe 23 października odbędą się także w czterech miejscach. O godzinie 16.15 w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach wystąpią chóry Szolnoki Kodály Kórus z Szolnoka (Węgry), Zabrzański Chór Młodzieżowy Resonans con tutti z Zabrza im. Norberta Grzegorza Kroczka oraz Zespół Wokalny Luna Plena z Zabrza. Kwadrans wcześniej w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy, w filii w Mazańcowicach koncert dadzą Chór Mieszany Lutnia z Ligoty, Chór Mieszany Hejnał Mazańcowice z Mazańcowic oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Kroczycka z Kroczyc. O godzinie 16.30 w kościele. Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej publiczność usłyszy Chór Mieszany Echo z Zebrzydowic, Ludowy Chór Osieczanie z Osieka i Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. O tej samej godzinie Chór Świętego Józefa z Zabrzega i Chór Mieszany Echo z Bielska-Białej wystąpią w Klubie Osiedlowym Karpatek w Bielsku-Białej.

Głównym celem Międzynarodowego Festiwalu Chórów Gaude Cantem jest upowszechnianie śpiewu chóralnego. Wydarzenie jest ważne nie tylko w skali regionu, ale i kraju, ma wartość artystyczną i duchową.

Historia festiwalu sięga roku 1996. Wtedy właśnie Gaude Cantem został zorganizowany po raz pierwszy w Oświęcimiu, jako najważniejszy w roku przegląd zespołów śpiewaczych skupionych w bielskim Oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Ta właśnie organizacja wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej to niezmiennie, od początku po dziś, główni organizatorzy festiwalu. Świadectwem pamięci o tamtych pierwszych latach, a nade wszystko wyrazem szacunku dla Kazimierza Fobera, nieżyjącego już współtwórcy przeglądu, wówczas prezesa oddziału PZChiO w Bielsku-Białej, jest nadanie imprezie jego imienia. Miejscem trzech pierwszych edycji (1996-1998) był Oświęcim. Później impreza została przeniesiona do Bielska-Białej i tu pozostała już na stałe.

Wstęp na festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

UM Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.