65. rocznica wybuchu rewolucji na Węgrzech

19 października w Książnicy Beskidzkiej odbył się wernisaż wystawy zorganizowanej z okazji 65. rocznicy wybuchu rewolucji na Węgrzech.

Wystawa prezentowana w Książnicy Beskidzkiej poświęcona jest wydarzeniom z października 1956 roku, kiedy to mieszkańcy węgierskiego miasta Szolnok, tak jak protestujący mieszkańcy Budapesztu, wyszli na ulice, by wspólnie wyrazić niezadowolenie z sytuacji, w jakiej znalazły się Węgry na skutek ucisku stalinowskiego reżimu. Był to krzyk wielu zdesperowanych ludzi, którzy pragnęli normalnego życia, pozbawionego ciągłego lęku o siebie i swoich najbliższych. Zryw ten był próbą uwolnienia się spod sowieckiej dominacji i przełamania monopolu partii komunistycznej. Został krwawo stłumiony przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu 4 listopada. W czasie walk zginęło ok. 2.700 powstańców, na zachód wyemigrowało ponad 20 tys. ludzi. W toku trwających do 1961 r. represji stracono ok 350 osób, a ok. 30 tys. uwięziono.

Podczas wernisażu w KB wyświetlony został krótki film dotyczących tych dramatycznych wydarzeń. Wśród gości spotkania znaleźli się: konsul generalny Węgier Tibor Gerencsér, zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak, zastępca naczelnika Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Anna Zgierska, a także zaprzyjaźnieni z książnicą przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szolnoku – dyrektor biblioteki Katalina Gacov Czaczkone, Edit Szabo Dankona i Ewa Batory.

Tę wystawę można oglądać w Książnicy Beskidzkiej do końca października.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.