Mamy Mistrza Europy w debatowaniu!

Mieszkaniec Wisły oraz absolwent Szkoły Podstawowej nr 4 w Wiśle Głębcach Joel Kojma zwycięzcą międzynarodowego konkursu. Obecnie uczeń Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, po czterech etapach konkursu zakwalifikował się do ścisłego finału w Pradze. Pokonał tam uczestników z 12 krajów Europy i został zwycięzcą prestiżowego europejskiego konkursu „Jugend debattiert international”.

„Młodzież debatuje” to konkurs skierowany do młodych ludzi z krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej, którzy mogą wyrażać swoje poglądy i opinie debatując na ciekawe, nieraz kontrowersyjne tematy w języku niemieckim.

Tematy debat w czasie tygodnia finałowego były bardzo zróżnicowane: Czy wprowadzić podatek cukrowy na napoje? Czy e-sport powinien znaleźć się na olimpiadzie? Czy pobierać kaucję na telefony komórkowe? Po finałowy: Czy ograniczyć kadencję szefów rządów? Wymagały one od uczestników bardzo dobrego przygotowania merytorycznego no i oczywiście świetnej znajomości języka niemieckiego. W finale Joel debatował z Bułgarką, Czechem i Rumunem występując na pozycji Contra 1, która pozwoliła mu rozwinąć siłę jego argumentów i przyniosła mu zwycięstwo.

Konkurs „Jugend debattiert in Mittel-, Ost- und Südosteuropa” to jedyny skierowany do uczniów w krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej niemieckojęzyczny konkurs przeprowadzany w formie debat. Projekt wzmacnia rolę debaty jako sposobu demokratycznego prowadzenia dyskursu i wspiera aktywną wielojęzyczność w Europie. Organizatorem konkursu są Goethe-Institut, fundacja Gemeinnützige Hertie-Stiftung oraz ZfA Niemiecka Centrala Szkolnictwa Zagranicznego.

Hasło Konkursu brzmi „Demokracja potrzebuje obywateli o krytycznym spojrzeniu, którzy mówią, co myślą, ale także umieją słuchać i dyskutować w sposób rzeczowy ze stanowiskiem innych, kierując się zasadami fair play”.

Gratulujemy kolejnego prestiżowego osiągnięcia i czekamy na kolejne !

UM Wisła

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.