19. Święto Drzewa

15 października w Tajemniczym Ogrodzie, który powstaje na nieużytku cmentarza żydowskiego, odbyła się 19. edycja Święta Drzewa w Bielsku-Białej. Wydarzenie zainaugurowało wspólne posadzenie drzew w głównej alei cmentarza z udziałem m.in. dzieci i młodzieży z bielskich szkół, prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego oraz angielskiej opowiadaczki, prekursorki odrodzenia sztuki opowiadania w Norwegii i Anglii, Georgiany Keable.

Po sadzeniu drzew uczniowie – Szkoły Podstawowej nr 27 im. Janusza Kusocińskiego i VIII Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Medycznych i Ogólnokształcących im. Hanny Chrzanowskiej – wzięli udział w warsztatach ekologicznych na temat dzikich zwierząt występujących w mieście, m.in. ptaków, owadów i małych saków, oraz budowali dla nich budki lęgowe. Były też zajęcia dotyczące gatunków roślin inwazyjnych, jakim jest np. rdestowiec ostrokończysty, połączone z pracami porządkowymi w Tajemniczym Ogrodzie.

Święto Drzewa Klubu Gaja organizowane jest we współpracy z miastem i Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej.

Zarówno prezydent Jarosław Klimaszewski, jak i przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dorota Wiewióra podkreślali wyjątkowość miejsca wybranego na świętowanie wydarzenia.

Bardzo się cieszę, że w tym miejscu, w tym roku obchodzimy święto drzewa. To jest taki dzień, kiedy przypominamy sobie coś, o czym powinniśmy pamiętać każdego dnia – że mamy tylko jedną planetę i musimy o nią dbać, a jednym z aspektów dbania jest doglądanie naszego otoczenia, zieleni, natury. Chcemy to powtarzać szczególnie dziś, ale też każdego dnia. Cieszę się, że jest z nami młodzież, że dbamy o wychowanie ekologiczne – mówił prezydent. – Przy każdej inwestycji miejskiej temat drzew jest poruszany, konsultowany, te rozmowy są coraz bardziej owocne i wszyscy się uczymy, jak rozwijać nasze miasto, nie niszcząc natury. Dziś chciałem też ogłosić oficjalnie, że powołałem swoim zarządzeniem Radę ds. Ekologii i Zieleni, która będzie m.in. zajmowała się ochroną zieleni w mieście. W skład rady weszli ekolodzy, fachowcy, ornitolodzy, dendrolodzy – mamy nadzieję, że rada pozwoli, aby ta funkcja miasta się rozwijała. Żebyśmy jeszcze bardziej pieczołowicie podchodzili do natury w Bielsku-Białej – dodał włodarz.

Trudno powiedzieć, że cmentarz żyje, ale ten cmentarz zaczął żyć od czasu, jak zjawił się tutaj Klub Gaja, jak przychodzi tu coraz więcej młodzieży i jak nauczyciele chcą prowadzić lekcje tu, na cmentarzu, lub w naszej siedzibie przy ul. 3 Maja. To nas bardzo cieszy, bo wy jesteście naszą przyszłością. Dziękujemy za waszą obecność i za to, że chcecie poznać współbraci, którzy tworzyli to miasto – mówiła przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dorota Wiewióra.

Niezwykłym gościem inauguracji Święta Drzewa w Bielsku-Białej była wykładowczyni sztuki opowiadania na Uniwersytecie w Oslo Georgiana Keable. Niedawno otrzymała nagrodę Oslo City Art Award za wybitny wkład w rozwój życia kulturalnego Oslo. Jej opowieści o relacjach człowieka z naturą wpisują się w 19. edycję programu Święto Drzewa Klubu Gaja, które w tym roku w całym kraju obchodzone jest pod hasłem Dla przyrody. Georgiana wzięła udział w tegorocznej, ogólnopolskiej inauguracji Święta Drzewa w Warszawie, przyjechała też do Bielska-Białej.

Przez ponad 35 lat pracowałam, opowiadając z młodzieżą historie w Norwegii. Jest to super praca. Na całym świecie historie mają podobne znaczenie i podobny temat – jeśli mamy zbyt wiele żądzy w sobie, to jest źle. Ale jeśli będziemy słuchać głosu lisa i będziemy potrafili go rozpoznać, jeżeli podzielimy się chlebem ze starą kobietą, to bardzo dobrze dla nas. Myślicie, że to wszystko tylko opowieści, ale to samo mówią teraz naukowcy z całego świata. Potrzebujemy działać teraz, nie za 20 lat, ale już, teraz. Dlatego tak się cieszę, że spotkałam Klub Gaja. Gaja jest jak Dawid i Goliat. Bo duży zmienia się bardzo powoli. Pamiętajcie, że każda wasza czynność dobra dla innych, dla planety, nawet najmniejsza, ma znaczenie. Teraz jest czas Dawida – musimy robić małe zmiany – mówiła Georgiana Keable.

Praca i opowieści Georgiany wpisują się bezpośrednio w ten rodzaj podejścia do przyrody, który jest mi niezwykle bliski. Przyroda i jej połączenia, i zależności z nami, powinna stać się częścią naszej kultury, a nie tylko być oceniana z perspektywy użyteczności dla człowieka. Bardzo się cieszę, że młodzież z Bielska-Białej mogła poznać Georgiane i jej pracę – podsumował Jacek Bożek z Klubu Gaja.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.