Szczepienia przeciwko grypie

W październiku ruszyła akcja szczepień przeciw grypie na sezon 2021/2022. Z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać m.in. seniorzy w wieku 75 i więcej lat.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że rozpoczęcie realizacji szczepień przeciwko grypie na sezon 2021/2022 zostało zaplanowane na październik 2021 r., z perspektywą zakończenia z końcem bieżącego roku lub do wyczerpania stanów magazynowych.

Szczepienia będą wykonywane w miejscach wskazanych na mapie punktów szczepiących przeciw grypie. Lista punktów szczepień jest dostępna na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype i będzie na bieżąco aktualizowana.

Do skorzystania z dobrowolnej bezpłatnej szczepionki przeciw grypie zostały uprawnione osoby wymienione w § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 (Dz. U. poz. 1581 z późn. zm.), w tym osoby urodzone nie później niż w 1946 r.

Zgodnie z wytycznymi, na szczepienie przeciw grypie nie ma skierowań, wystarczy umówienie terminu wizyty w punkcie szczepień. Nie ma też zapisów przez system e-rejestracji, termin wyznacza punkt szczepień podczas kontaktu z pacjentem. Przy zapisie nie działa system e-rejestracji wykorzystywany przy rejestracji na szczepienie przeciw Covid-19. Punkt szczepień nie wydaje zaświadczeń o wykonanym szczepieniu, jednak fakt zaszczepienia zostanie odnotowany w Internetowym Koncie Pacjenta lub w posiadanej przez osobę szczepioną Międzynarodowej Książeczce Szczepień.

Osoba szczepiąca się jest zobowiązana do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunku wynikającego z § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 na wzorze dostępnym na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype

Na stronie Ministerstwa Zdrowia, w zakładce: GRYPA Informacje, zostały zamieszczone materiały dotyczące realizacji szczepień przeciw grypie na sezon 2021/2022.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.