Zamiast kolejnego, 25. Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego – jednej z najważniejszych imprez muzycznych odbywającej się co roku na początku października w Bielsku-Białej – 9 października w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej mogliśmy wysłuchać koncertu Henryk Mikołaj Górecki in memoriam. Ojciec i syn.

Ten koncert – podobnie jak wszystkie dotychczasowe edycje Festiwalu Kompozytorów Polskich, który najpierw odbywał się pod patronatem profesora Henryka Mikołaja Góreckiego, a potem, po śmierci tego wielkiego polskiego kompozytora stał się wydarzeniem jego imienia – przygotował kierownik artystyczny FKP Witold Szulakowski, świetny altowiolista, długoletni muzyk Filharmonii Śląskiej i przez lata szef Bielskiej Orkiestry Kameralnej. Sobotni koncert był dla niego wyjątkowym wydarzeniem, gdyż po 24 edycjach FKP pożegnał się z szefowaniem artystycznym festiwalowi. Specjalny list od prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego przekazał mu zastępca prezydenta Adam Ruśniak, który zapowiedział, że Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego będzie kontynuowany, w przyszłym roku odbędzie się jego 25. edycja.

Pałeczkę w sztafecie pokoleń menadżerów muzycznych Witold Szulakowski przekazał swojemu następcy – Andrzejowi Kosowskiemu, wieloletniemu redaktorowi naczelnemu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, współzałożycielowi i dyrektorowi Instytutu Muzyki i Tańca.

Podczas koncertu 9 października Andrzej Kosowski przedstawił słowo o muzyce, która wypełniła ten wieczór – autorstwa dwóch kompozytorów: Henryka Mikołaja Góreckiego -ojca i Mikołaja Piotra Góreckiego – syna. Tradycyjnie gościem koncertu festiwalowego była żona H.M. Góreckiego, Jadwiga Górecka, której Adam Ruśniak wręczył przed koncertem bukiet kwiatów.

W programie koncertu znalazły się Divertimento na orkiestrę smyczkową oraz Concerto notturno na saksofon i orkiestrę smyczkową M.P. Góreckiego, które wykonała AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. W drugim z tych utworów jako solista wystąpił znakomity saksofonista Bartłomiej Duś. Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową H.M. Góreckiego wraz z orkiestrą AUKSO wykonała córka kompozytora, pianistka Anna Górecka. Na zakończenie sobotniego koncertu utwór profesora Henryka Mikołaja Góreckiego Quasi una fantasia na orkiestrę smyczkową zaprezentowała AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.