Dzięki satelitom wiemy więcej o Lasku Bathelta

Dzięki systemowi Geo-Info wiemy, że budowa parkingu obok Lasku Bathelta wcale go nie narusza. Dowodzą tego satelitarne zdjęcia z 2009 roku.

Bardzo często podczas przygotowań do inwestycji jej oponenci twierdzą, że naruszy ona wynikający z historycznych przesłanek stan terenu – np., że w miejscu planowanej inwestycji zawsze był las. Jednak po dogłębnych analizach okazuje się, że stan obecny terenu ma niewiele wspólnego z jego dawnym wyglądem, a często jest dziełem przypadku lub nieokiełznanej natury.

Sporo dyskusji i zarzutów wywołała niedawno informacja o planach budowy miejskiego parkingu w sąsiedztwie rozbudowanej ostatnio ul. Cieszyńskiej, tuż przy rosnącym tu tzw. Lasku Bathelta. Parking, zdaniem części obserwatorów, zbyt mocno ingeruje w drzewostan lasu, a planowana wycinka cennego przyrodniczo obszaru to kolejny przejaw betonowania miasta.

Dzięki przeprowadzonej przez ogrodnika miejskiego analizie zdjęć satelitarnych, dostępnych w Systemie Informacji Przestrzennej Geo-Info, można cofnąć się w czasie do satelitarnych obserwacji sprzed lat. Porównanie ich dostarczyło ciekawych, a nawet zaskakujących spostrzeżeń. Otóż w 2009 roku w miejscu planowanego parkingu rosła trawa. Zdjęcie wykonane w 2015 roku pokazuje, że obszar dopiero zarasta dziko rosnącymi krzakami i pędami drzew, które samoistnie zagęszczają dawne pole w sąsiedztwie stojącego tu supermarketu.

Jaki z tego wniosek? Po pierwsze, historyczny obszar Lasku Bathelta, w razie budowy parkingu, wcale nie zostałby naruszony. Po wtóre, najstarsze drzewa, które miałyby być poddane wycince, mają najwyżej 12 lat.

Nikt oczywiście nie zaprzecza, że każda zieleń jest cenna. Warto jednak pamiętać, że w miejscu dawnej łąki może powstać zielony parking, obsadzony odpowiednio dobranymi gatunkowo co najmniej kilkuletnimi drzewami oraz krzewami.

Parking ma ułatwić komunikację mieszkańcom okolicy oraz turystom chcącym skorzystać z zielonych terenów wokół lotniska i samego (nienaruszonego) Lasku Bathelta. To także jedyny teren w sąsiedztwie dużego i cierpiącego na brak miejsc postojowych osiedla mieszkaniowego, będący własnością gminy. Jeśli więc parking ma powstać, to wszystko wskazuje, że jest to optymalna lokalizacja.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.