Świeć przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej

7 października 2021 r. Policja przeprowadziła drugą już akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do pieszych pn. „Świeć Przykładem”. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Policjanci we współpracy z Radiem Bielsko, Bielskimi Drogami, dziennikarzami z Kroniki Beskidzkiej przeprowadzili drugie spotkanie z cyklu pn. „Świeć Przykładem — Noś Odblaski”.

Bielscy policjanci wraz z lokalnymi mediami ponownie podjęli działania zmierzające do zwiększenia popularności noszenia odblasków przez pieszych w ramach akcji „Świeć Przykładem – Noś odblaski”. Od godziny 17:30 policjanci wraz z redaktorami Radia Bielsko, Bielskich Dróg oraz Kroniki Beskidzkiej spotkali się z pieszymi w Kozach przy ul. Kościelnej, Pisarzowicach przy ul. Świętego Floriana oraz w Hecznarowicach. W akcję włączyła się również Ochotnicza Straż Pożarna z Pisarzowic oraz Hecznarowic. Chętnych do założenia odblasku nie brakowało.

Celem akcji jest uświadomienie mieszkańców jak ważne jest być widocznym w ciągach komunikacyjnych, szczególnie po zmroku. W wielu jeszcze miejscowościach brakuje chodnika dla pieszych, w związku z czym zmuszeni są oni poruszać się poboczem drogi. Jeżeli w okresie jesienno-zimowym pieszy ubrany w ciemne kolory, widoczny jest dla kierującego dopiero z odległości około 15 metrów, to wyposażonego w element odblaskowy, kierowca może zauważyć już z odległości nawet 150 metrów!Zachęcamy zatem wszystkich, aby na drodze świecili przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej.Mundurowi przekonywali, aby używać elementów odblaskowych nie tylko tam, gdzie nakazuje to przepis — a więc poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj.. z przodu i z tyłu.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

1. Noś odblaski – nie gadżety! Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj! Sprawdź, czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte np. przez szalik, torbę czy plecak.

3. Dbasz o zdrowie? Świeć Przykładem! Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych, jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.

4. Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo! Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

5. Myśl i żyj! Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku- z pobocza. Idąc poboczem lub jezdnią idź lewą stroną drogi. Zachowaj szczególną ostrożność przechodząc przez jezdnię.

Kolejne zaplanowane spotkania promujące noszenie odblasków zaplanowane jest na 14 października 2021 r. ( czwartek) na terenie Bielska-Białej. Mundurowi wraz z lokalnymi mediami będą rozdawać odblaski w godzinach od 17:30-17:45 oś. Karpackie- ul. Karpacka przy OSP, w godzinach od 17:55-18:10 oś. Beskidzkie – ul. Wadowicka/ ul. Goleszowska, kolejno od godziny 18:20-18:40 oś. Aleksandrowickie – ul. Wrzosowa w rejonie kościoła oraz w godzinach od 18:50- 19:10 oś. Słoneczne ul. Michałowicza (w rejonie ulicy Aleksandrowickiej).

Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.