Mercedes wśród drzew

7 października Fundacja Ekologiczna Arka  w Parku Słowackiego w Bielsku-Białej wystartowała z ogólnopolską akcją pt. Książka za drzewo.

Prezydent Jarosław Klimaszewski oraz prezes Fundacji Arka Wojciech Owczarz przy pomocy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 posadzili w parku buka odmiany mercedes. Tym samym rozpoczęli akcje łącząca tematykę ekologiczną z promocją książek i czytelnictwa. Dzięki sponsorom, już na starcie Fundacja może się pochwalić zasadzeniem 1000 drzew.

Patronem akcji jest prezydent Bielsko-Biała Jarosław Klimaszewski. – Zawsze bardzo się cieszę, kiedy akcje ogólnopolskie rozpoczynają się w Bielsku-Białej. Jednak najważniejsze w tej akcji jest połączenie promocji czytelnictwa z ekologią. Dzisiaj z jednym i drugim jest trochę problemów. Tak akcja promuje oba te zagadnienia. Tym bardziej, że stoimy w obliczu realnych problemów związanych ze zmianą klimatu. Na szczęście w naszym mieście ta świadomość rośnie bardzo mocno i jestem dumny z tego, że toczymy dyskusje praktycznie nad każdym drzewem, które jest zagrożone. Jednocześnie przy tej okazji odbywa się promowanie czytania książek, które jest ważne gdyż otwiera przed czytelnikami zupełnie inne doznania niż film- mówił podczas sadzenie prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Celem naszej akcji jest nauka szacunku do książek i promocja czytelnictwa połączone z niezwykle ważną ideą sadzenia drzew. Podczas akcji uczestnicy sadząc drzewa i zapisując je na stronie https://ksiazkazadrzewo.pl/ mogą sobie wybrać książkę, a fundacja wyśle je na wskazany adres. Ważne jest, aby sadzić drzewa nie tylko na własnych gruntach lub przeznaczonych do tego, ale aby to robić z głową – mówił Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Arka i pomysłodawca akcji.

Każdy uczestnik akcji będzie mógł wpisać posadzone drzewo lub drzewa na stronie www.ksiazkazadrzewo.pl Dzięki działającej na stronie „interaktywnej mapie Polski” będzie można zobaczyć gdzie dokładnie znajduje się nowe drzewo. W zamian za zasadzenia uczestnik otrzyma książkę z tzw. drugiej ręki, która pochodzić będzie od osoby, która wcześniej odda swoją książkę. Z pierwszych obserwacji wynika, że książki częściej oddają mieszkańcy większych miast, a drzewka sadzą osoby z mniejszych miejscowości. W trakcie spotkania odbyły się także warsztaty edukacyjne z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bielsku-Białej.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.