Liderzy samorządowych inwestycji

Bielsko-Biała znalazło się w pierwszej dziesiątce wśród miast na prawach powiatu w rankingu inwestycji samorządowych w latach 2018-2020 przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota.

6 października podczas gali 19. Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach laureatom rankingu w poszczególnych kategoriach wręczono dyplomy i statuetki.

Liderem wśród gmin wiejskich ponownie został Kleszczów. Wśród małych miast na pierwszym miejscu jest Krynica Morska, wśród miast powiatowych – Polkowice, najlepsze miasto wojewódzkie to Opole, z województw na pierwszej pozycji wylądowało podlaskie.

Naszą kategorię – miast na prawach powiatu – kolejny raz otwiera Świnoujście, w którym w latach 2018-2020 na inwestycje wydano 6327,94 zł na głowę mieszkańca. Drugie miejsce zajmuje Krosno (3181,57 zł), a trzecie – Gliwice (2255,68 zł). Bielsko-Biała z poziomem wydatków 1863,99 zł per capita znalazło się na 10. miejscu.

Wśród szczególnie ważnych dla mieszkańców inwestycji, które zrealizowano w mieście w okresie 2018-2020, jest rozbudowa drogi krajowej nr 52, modernizacja Bielskiego Centrum Kultury czy budowa górskich ścieżek rowerowych Enduro Trails.

Miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu bardzo nas cieszy – mówi prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. – Dowodzi to, że prowadzona przez bielski samorząd polityka proinwestycyjna dobrze się sprawdza. Trzeba jednak wiedzieć, że największy boom inwestycyjny nasze miasto ma już za sobą. Wielkie infrastrukturalne przedsięwzięcia, takie jak budowy i modernizacje głównych ciągów komunikacyjnych, inwestycje w zakresie kultury, sportu i turystyki czy choćby kwestie związane z kanalizacją miasta są już zamknięte. Teraz przyszedł czas na realizacje zadań o charakterze bardziej lokalnym, osiedlowym. Planujemy m.in. budowę nowych przedszkoli, rewitalizację terenów rekreacyjnych i – przede wszystkim – inwestycje w ochronę środowiska. Nasze miasto, podobnie jak wiele innych polskich miejscowości, ma problem ze smogiem. Przeznaczamy więc teraz ogromne, idące w dziesiątki milionów złotych środki na walkę z niską emisją. Zdrowie bielszczan to dla nas absolutny priorytet – podkreśla prezydent.

Coroczny ranking Wspólnoty został przeprowadzony metodą identyczną jak w ubiegłych latach. Pod uwagę wzięto całość wydatków majątkowych (nie tylko inwestycyjnych, bo wydatki na dokapitalizowanie spółek są bardzo często przeznaczane na wsparcie projektów inwestycyjnych) poniesionych w latach 2018–2020, aby uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Uwzględniono wydatki ponoszone przez spółki komunalne, pozyskane z ankiet rozsyłanych do miast na prawach powiatu.

Bardzo trudno ocenić rok 2020 z punktu widzenia inwestycji samorządowych. Z jednej strony był to drugi, kolejny rok spadku ich wielkości (…) Ale z drugiej spadek ten nie był dramatyczny. Do tej pory tylko cztery lata przyniosły lepsze rezultaty. Zważywszy na rok pandemii Covid-19 i inne znane problemy budżetów samorządowych, można to ocenić jako sukces. Spadek dotyczył tym razem wszystkich kategorii jednostek samorządowych – piszą w tekście otwierającym rankingowy numer Wspólnoty Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.