Uczniowie z Kenii dziękują za paczki

I edycja akcji pomocowej Kredka dla Kenii zakończona. Dzięki uczniom z Podbeskidzia, którzy zaangażowali się w działalność charytatywną na rzecz szkoły Mwabungo, około 100 kg przyborów szkolnych dotarło na południowe wybrzeże Kenii.

Inicjatywa pomocowa Kredka dla Kenii to koleżeński projekt kilku nauczycieli, którego inicjatorką jest Dagmara Pastwa – nauczyciel języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej nr 33 im. Kornela Makuszyńskiego w Bielsku-Białej. Celem projektu była pomoc uczniom szkoły podstawowej Mwabungo na południowym wybrzeżu Kenii. Akcja zbierania artykułów papierniczych rozpoczęła się początkiem lutego. W kwietniu i w lipcu do Kenii dotarło około 100 kg zebranych rzeczy. W akcję zaangażowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 33 w Bielsku-Białej, Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworzu, ZSO im Armii Krajowej w Bielsku-Białej, Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Godziszce, a także Zespołu Szkół nr 6 Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Sopotni Małej oraz Szkoły Podstawowej w Pewli Wielkiej.

– Projekt Kredka dla Kenii dała nam – nauczycielom możliwość spotkania się w tych trudnych czasach, a uczniom okazję do zaangażowania w działalność charytatywną. Akcja pomocowa wzbudziła duże zainteresowanie wśród społeczności uczniowskiej, nauczycielskiej, rodziców, osób zaprzyjaźnionych i również często anonimowych – mówi inicjatorka projektu, Dagmara Pastwa.

Sukcesem akcji jest także to, że w szkole podstawowej Mwabungo odbyły się zajęcia i konkursy plastyczne, podczas których uczniowie malowali m.in. mandale, zwierzęta i portrety. Przybory szkolne w postaci kolorowych kredek, farb, długopisów i ołówków okazały się bardzo przydatne. Zajęciom tym towarzyszyły zabawy integracyjne i lekcje kulturowe. Dyrektor szkoły Mwabungo Vincent Zahoro jest wdzięczny za pomoc, cieszy się ze współpracy z nauczycielami z Polski i liczy na to, że znajdą się kolejni darczyńcy, którzy pomogą szkole i jej uczniom.

– Chęć pomocy była duża i cieszymy się bardzo, że udało nam się wesprzeć szkołę w Kenii, która zmaga się z ogromnymi potrzebami. Integracja szkół, nauczycieli, uczniów i ich rodziców w dobie pandemii była również bardzo ważnym aspektem tej akcji. Jesienią tego roku do szkoły zostaną wysłane ostatnie paczki, a w styczniu w ramach II edycji planujemy zbiórkę funduszy na podręczniki i sprzęt sportowy dla uczniów ze szkoły Mwabungo – dodaje Pastwa.

W przyszłości planowane są kolejne edycje projektu pomocowego, podczas których oprócz zbiórek organizatorzy chcą przeprowadzić ciekawe lekcje, spotkania oraz konkursy plastyczne. W tym roku II edycję rozpoczyna się już w październiku konkursem plastycznym pt. Mandala dla Kenii.

– Mamy nadzieję, że nasza oddolna i spontaniczna akcja będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach, a może i latach w formie różnorodnych projektów realizowanych w naszych szkołach. Doświadczenia z ostatnich kilku miesięcy pokazały, jak kreatywnie i skutecznie jesteśmy w stanie pomagać uczniom i nauczycielom w Kenii, jednocześnie wnosząc ciekawe treści edukacyjne w nauczanie i wychowanie naszych uczniów w Polsce – mówi współorganizatorka akcji Izabela Świerczek.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.