Rusza akcja „Świeć Przykładem – Noś Odblaski”

1 października 2021 r. Policja rozpoczyna akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do pieszych pn. „Świeć Przykładem”. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Policjanci we współpracy z Radiem Bielsko, Bielskimi Drogami oraz dziennikarzami z Kroniki Beskidzkiej przeprowadzili akcję z cyklu pn. „Świeć Przykładem — Noś Odblaski”.

Bielscy policjanci wraz z lokalnymi mediami rozpoczęli akcję z cyklu „Świeć Przykładem – Noś odblaski”. Od godziny 18:00 policjanci wraz z redaktorami Radia Bielsko, Bielskich Dróg oraz Kroniki Beskidzkiej spotkali się z pieszymi na Placu Ratuszowym, Placu Chrobrego, a następnie w rejonie przystanku autobusowego przy ul. Piłsudskiego. Prowadzona akcja ma celu uświadomienie mieszkańców jak ważne jest być widocznym w ciągach komunikacyjnych, szczególnie po zmroku. Pora jesienna i zimowa powoduje, iż wcześniej zapada zmrok,  w związku z czym jesteśmy mniej widoczni.Zachęcamy wszystkich, aby na drodze świecili przykładem. Im mocniej, tym lepiej i bezpieczniej.

Mundurowi przekonywali, aby używać elementów odblaskowych nie tylko tam, gdzie nakazuje to przepis — a więc poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie. Stawką nie są bowiem jedynie mandaty karne, ale ludzkie życie i zdrowie.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

1. Noś odblaski – nie gadżety!

Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!

Sprawdź, czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte np. przez szalik, torbę czy plecak.

3. Dbasz o zdrowie? Świeć Przykładem!

Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych, jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.

4. Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo!

Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

5. Myśl i żyj!

Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku-z pobocza.Idąc poboczem lub jezdnią idź lewą stroną drogi.Zachowaj szczególną ostrożność przechodząc przez jezdnię.

Kolejne zaplanowane spotkania promujące noszenie odblasków zaplanowane jest na 7 października 2021 r. Mundurowi wraz z lokalnymi mediami będą rozdawać odblaski w godzinach od 17:30-17:50 w Kozach przy ul. Kościelnej – parking przy basenie, kolejno od godziny 18:05 do 18:25 w Pisarzowicach przy ul. Świętego Floriana przed OSP oraz w godzinach od 18:40 do 19:00 w Hecznarowicach na placu przed OSP.

Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.