Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom Policję

Policjanci w samym wrześniu 4 razy zabezpieczali niewybuchy z okresu II wojny światowej odnalezione w naszym regionie. Niebezpieczne znalezisko najczęściej jest odnajdywane podczas prac ziemnych lub drogowych, trafiają też na nie grzybiarze lub spacerowicze, a czasami dzieci. Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom Policję!

W samym tylko wrześniu policjanci już 4 razy byli wzywani w związku z odnalezieniem niewybuchów z okresu II Wojny Światowej. 9 września mieszkaniec Bestwiny spacerując w pobliżu swojego domu, odnalazł pocisk artyleryjski. Z kolei 18 września podczas leśnego spaceru mieszkaniec Jaworza przechadzając się po okolicznym lesie, natrafił na dwa pociski moździerzowe. 21 września, również w lesie, tym razem w Janowicach mieszkaniec podczas spaceru natrafił na pocisk artyleryjski. Ostatnia taka interwencja miała miejsce wczoraj w Jasienicy. W zagajniku niedaleko swojego domu na pocisk artyleryjski natrafił spacerujący tamtędy mężczyzna.

Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom Policję!

Po zgłoszeniu na miejsce natychmiast kierowani są policjanci z najbliższego patrolu, którzy zabezpieczają niebezpieczne znalezisko przed dostępem osób postronnych oraz wzywają policyjnego pirotechnika. Funkcjonariusz przeszkolony w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego sprawdza, czy znalezisko jest rzeczywiście niewybuchem, ocenia jego stan oraz określa czy jest konieczna ewakuacja okolicznych mieszkańców. Następnie, jeśli jest taka konieczność, mundurowi zabezpieczają wyznaczone przez pirotechnika miejsce przed dostępem osób postronnych. Dyżurny jednostki Policji na terenie, której ma miejsce zdarzenie, o odnalezieniu niewybuchu powiadamia saperów z jednostki wojskowej w Gliwicach, którzy niezwłocznie odbierają zabezpieczone niewypały.

Przypominamy, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest wstępnie zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.