Osiem wieków po tym, kiedy pierwsi Wołosi zaczęli osiedlać się na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Podhala, wywodzący się z tych ziem muzycy łączą swe siły, by w najstarszych pieśniach i melodiach odnaleźć wspólnego ducha muzyki góralskiej.

Tak, jak górskie tereny ukształtowały swych mieszkańców, tak kształtował się różnorodny charakter ich muzyki – ta sama pieśń inaczej zabrzmi w Koniakowie, Korbielowie i Kościelisku. Artyści starszego i młodszego pokolenia – od uznanych mistrzów z ogromnym dorobkiem twórczym, po młodych wykonawców, świadomie i z szacunkiem podchodzących do muzyki swoich przodków – poprzez indywidualny, wirtuozerski styl gry na dudach żywieckich, gajdach beskidzkich, podhalańskiej „kozie”, a także instrumentach pasterskich, złóbcokach, skrzypcach i basach, ukazują z jednej strony odrębność i niepowtarzalność tych regionów, a z drugiej to, co je łączy i świadczy o ich wspólnych muzycznych korzeniach. Strzeliste tatrzańskie turnie, zielone hale Żywiecczyzny i rozległe przestrzenie beskidzkiej Trójwsi nawiązują do twórczych inspiracji Jana Wałacha, które eksponował w swojej sztuce.

Tym wstępem Muzeum i Stowarzyszenie im. Artysty Jana Wałacha zaprosiło wielbicieli muzyki na koncert pt. ” MUZYKA GÓR „, który odbył się w sobotę 18 września 2021 roku o godz. 16.00. MUZYKA GÓR to niepowtarzalny projekt, w którym spotykają się dźwięki pokoleń, a kontynuatorzy tradycji muzycznych tworzą przestrzeń pomiędzy trzema regionami, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Niezwykły koncert w niezwykłym miejscu odbył się za sprawą muzyków z trzech regionów Beskidu Śląskiego (Wałasi), Beskidu Żywieckiego (Skład Niearchaiczny), Podhala (9 SIYŁ).

Składamy ukłony:
Rafał Bałaś, Marta Matuszna,  Stanisław Michałczak,  Zbigniew Wałach,  Jan Kaczmarzyk,  Paulina Kupczyk,  Przemysław Ficek,  Stanisław Bafia,  Jasiek Michałczak,  Paweł Majerczyk,  Jędrek Gut.

Gmina Istebna

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.