Osiem wieków po tym, kiedy pierwsi Wołosi zaczęli osiedlać się na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Podhala, wywodzący się z tych ziem muzycy łączą swe siły, by w najstarszych pieśniach i melodiach odnaleźć wspólnego ducha muzyki góralskiej.
Tak, jak górskie tereny ukształtowały swych mieszkańców, tak kształtował się różnorodny charakter ich muzyki – ta sama pieśń inaczej zabrzmi w Koniakowie, Korbielowie i Kościelisku. Artyści starszego i młodszego pokolenia – od uznanych mistrzów z ogromnym dorobkiem twórczym, po młodych wykonawców, świadomie i z szacunkiem podchodzących do muzyki swoich przodków – poprzez indywidualny, wirtuozerski styl gry na dudach żywieckich, gajdach beskidzkich, podhalańskiej „kozie”, a także instrumentach pasterskich, złóbcokach, skrzypcach i basach, ukazują z jednej strony odrębność i niepowtarzalność tych regionów, a z drugiej to, co je łączy i świadczy o ich wspólnych muzycznych korzeniach. Strzeliste tatrzańskie turnie, zielone hale Żywiecczyzny i rozległe przestrzenie beskidzkiej Trójwsi nawiązują do twórczych inspiracji Jana Wałacha, które eksponował w swojej sztuce.
Tym wstępem Muzeum i Stowarzyszenie im. Artysty Jana Wałacha zaprosiło wielbicieli muzyki na koncert pt. ” MUZYKA GÓR „, który odbył się w sobotę 18 września 2021 roku o godz. 16.00. MUZYKA GÓR to niepowtarzalny projekt, w którym spotykają się dźwięki pokoleń, a kontynuatorzy tradycji muzycznych tworzą przestrzeń pomiędzy trzema regionami, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Niezwykły koncert w niezwykłym miejscu odbył się za sprawą muzyków z trzech regionów Beskidu Śląskiego (Wałasi), Beskidu Żywieckiego (Skład Niearchaiczny), Podhala (9 SIYŁ).
Składamy ukłony:
Rafał Bałaś, Marta Matuszna, Stanisław Michałczak, Zbigniew Wałach, Jan Kaczmarzyk, Paulina Kupczyk, Przemysław Ficek, Stanisław Bafia, Jasiek Michałczak, Paweł Majerczyk, Jędrek Gut.
Gmina Istebna