Kamienica Pod Żabami z tytułem!

22 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa 25 Gala Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku.

Do tegorocznej edycji konkursy zgłoszono aż 470 obiektów z całej Polski. Do finału zakwalifikowanych zostało 87 realizacji. Bielsko-Białą reprezentowały dwa przedsięwzięcia: remont kamienicy Pod Żabami i renowacja Willi Sixta.

Ostatecznie tytuł Modernizacji Roku otrzymała Kamienica pod Żabami. Obiekt został wyróżniony w kategorii Elewacje i termorenowacje.
Zwycięski budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Powstała w 1903 roku secesyjna kamienica z wieżą i łamanym dachem, zbudowana została przez rodzinę Nahowskich. Jej nazwa pochodzi od znajdujących się nad wejściem od strony północnej figur żab ubranych we fraki i grających na instrumentach.

Prace modernizacyjne objęły dach budynku, przewody kominowe i wentylacyjne, klatkę schodową i całą elewację frontową.
To jednak nie wszystko. Bielsko-Biała zostało także uhonorowane nagrodą Garnd Prix 25-lecia Konkursu Modernizacja Roku i Budowla XXI wieku za szczególne osiągnięcia i odniesione sukcesy w restauracji zabytkowych obiektów i infrastruktury drogowej miasta.

Nasze miasto jest dostrzegane i doceniane w tym prestiżowym konkursie od wielu lat. Do tej pory kapituła wyróżniła wiele naszych modernizacji w różnych obszarach. Wystarczy wspomnieć o modernizacji bielskiego Ratusza, Teatru Polskiego, bazy dydaktycznej dla Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego, renowacji wnętrz kościoła Opatrzności Bożej, modernizacji zapory wodnej na rzece Wapienica, budowie ścieżki rowerowej wokół bielskiego lotniska czy modernizacji fragmentu DK 52 z budową wiaduktu w ciągu ulicy Wyzwolenia. W ubiegłym roku tytuł Modernizacja Roku otrzymał kościół św. Stanisława w Starym Bielsku.

Ogólnopolski konkurs Modernizacja Roku skierowany do inwestorów, wykonawców i projektantów organizowany jest od 1996 roku. Jego celem jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych, modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej ukończonych w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.