Trochę ponad tydzień pozostał do końca Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Przypominamy, że spisać się należy, a jest to obowiązek, do 30 września. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy zarówno osób posiadających obywatelstwo polskie, jak i cudzoziemców.

W Bielsku-Białej pojawił się nowy punkt spisowy. Do 24 września można bowiem spisać się w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Zygmunta Krasińskiego 34. Punkt jest dostępny w godzinach od 9.00 do 13.00.

Do 30 września działa natomiast punkt spisowy w Biurze Obsługi Interesanta na parterze budynku Urzędu Miejskiego przy pl. Ratuszowym 6. W punkcie można spisać się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 20.00.

W Biurze Obsługi Interesanta przy pl. Ratuszowym 6 nadal funkcjonuje specjalne stanowisko do samospisu internetowego, w którym mieszkańcy, poza dokonaniem spisu, mogą też uzyskać niezbędną pomoc. Utworzenie tego stanowiska to wyjście naprzeciw osobom, które chcą spisać się samodzielnie, a nie dysponują dostępem do internetu. Miejsce jest w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i czynne w godzinach pracy urzędu, czyli od poniedziałku do środy od 7.30 do 15.30, w czwartek od 7.30 do 18.00 i w piątek od 7.30 do 13.00.

Warto dodać, że nadal czynny jest także punkt spisowy w centrum handlowym Gemini Park przy ul. Leszczyńskiej 20. W punkcie można spisać się w każdy czwartek, piątek i sobotę września w godzinach od 11.00 do 18.00.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, zgodnie z nowelizacją ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., trwa do 30 września br. Obowiązek spisu najprościej można zrealizować za pomocą aplikacji spisowej dostępnej na stronie internetowej: https://spis.gov.pl/ bądź przez telefon, dzwoniąc pod specjalny numer infolinii spisowej 22 2799999. Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie, w celu przeprowadzenia spisu w formie wywiadu telefonicznego skontaktują się rachmistrzowie spisowi, dzwoniąc z numeru 22 8288888. Jeśli osoba nie spisała się dotychczas przez internet lub telefonicznie, do jej drzwi może zapukać rachmistrz spisowy. Pamiętajmy  – nie można mu odmówić udziału w spisie.

W spisie należy podać dane zgodne ze stanem faktycznym na 31 marca 2021 r. Wypełniając formularz spisowy, można być pewnym, że dane nie będą ujawnione ani przekazane innym podmiotom, a ich bezpieczeństwo ma bezwzględny priorytet. Dodatkowo, osoby wykonujące prace spisowe, czyli rachmistrzowie, są obowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.