Fundacja ekologiczna Arka rozpoczęła nową, ogólnopolską akcję Książka za drzewo, w której za posadzone drzewa uczestnicy otrzymują książki.

Akcja prowadzona będzie w dwóch etapach: we wrześniu trwa zbiórka używanych książek, a sadzenie drzew i wysyłanie do uczestników książek będzie się odbywało w październiku. Już można przynosić używane książki do Punktu Informacyjnego w Galerii SFERA, natomiast akcja sadzenia drzew rozpocznie się od 29 września. Wtedy też zostanie uruchomiony system wyboru i rezerwacji książek.

Do akcji już mogą zgłaszać się klasy: przedszkoli, szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Dla pierwszych 25 klas Arka zarezerwuje po 25 książek.

Akcja Książka za drzewo łączy w sobie trzy ważne tematy.

Po pierwsze – sadzenie drzew jest niezmiernie istotne, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych. Posadzone drzewa uczestnicy będą wpisywali na stronie www.sadzimytlen.pl,dołączając do akcji Arki, w ramach której posadzono już prawie 150 tysięcy drzew. Na interaktywnej mapie Polski uczestnicy mogą zobaczyć swoje posadzone drzewa.Ostatnie badania fińskich naukowców dowodzą, że każdego roku jedno dorosłe drzewo pochłania rocznie 6-7 kg dwutlenku węgla. Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie około 26 mld ton. Akcja świetnie wpisuje się w założenia Zielonego Europejskiego Ładu, w ramach którego planuje się posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 roku. 

Po drugie akcja promuje czytelnictwo. Nadal ponad połowa Polaków nie czyta książek, chociaż obserwujemy zmianę na plus, gdyż w ciągu 2 lat procent osób deklarujących przeczytanie książki całej lub we fragmencie wzrósł do 42. Jak ważne jest promowanie czytelnictwa, niech świadczą sumy, które Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przeznacza na ten cel. W latach 2021-2025 to ponad miliard złotych.

Po trzecie fundacja Arka daje książkom drugie życie. W październiku za każde posadzone drzewo uczestnicy będą otrzymywali książki pochodzące głównie z prowadzonych zbiórek. W ten sposób otrzymują one drugie życie, a my oszczędzamy drzewa, wodę, energię i ograniczamy emisję CO2.Podczas akcji Arka promuje podejście Zero Waste (dosłownie zero odpadów, zero marnowania).

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.