W Beskidach integracja, a nie alienacja

17 września podczas konferencji zorganizowanej w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej rozmawiano na temat perspektyw górskiej turystyki społecznej w województwie śląskim.

Na spotkanie przybyli przedstawiciele wielu środowiska związanych z turystyką. Nie zabrakło samorządowców różnych szczebli, a nasze miasto reprezentował zastępca prezydenta Adam Ruśniak.  

Członek Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs otwierając spotkania podziękowała władzom Bielska-Białej za udostępnienie atrakcji turystycznych miasta uczestnikom konferencji. Podkreślała, że władze samorządowe wnikliwie wsłuchują się w głosy płynące ze środowisk zrzeszających osoby niepełnosprawne.
– Osoby z niepełnosprawnościami najczęściej chcą po prostu móc robić to, co robią inni ludzie. Dlatego podejmowane są różne działania, aby w Beskidach nie było barier, aby wobec ludzi z różnymi dysfunkcjami następowała integracja, a nie alienacja – podkreślała Beata Białowąs.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wygłosiła referat pt. Trzy lata rządowego programu Dostępność+ – co udało się zrobić, a co jeszcze przed nami.

Dostępność w górach szansą na rozwój regionu to z kolei tytuł wykładu Bogumiła Kanika, prezesa Fundacji Pogranicze Bez Barier. Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR Marcin Szczurek opowiadał o doświadczeniach GOPR w górskiej turystyce społecznej. Cześć wykładową zakończyła Ewa Walus z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, która zaprezentowała referat pt. Przyroda bez ograniczeń – edukacja ekologiczna osób o specjalnych potrzebach.

W trakcie konferencji była możliwość zwiedzania zamku Sułkowskich, ubarwił ją także występ Dziewczęcej Grupy Śpiewaczej Sójki z Brennej.

W części drugiej zaplanowano wyjazd terenowy uczestników konferencji na Szyndzielnię i prezentację wózków górskich dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Organizatorem konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wspólnie z Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.