W Teatrze Miejskim w Żylinie 9 września odbyło się Forum Kultury Beskidy, na którym zaprezentowano postęp prac nad konkursowym wnioskiem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Spotkanie odbyło się pod hasłem Żylina Beskidy 2026.

Dla przypomnienia, Żylina zaprosiła do udziału w projekcie swoje dwa zaprzyjaźnione miasta, Bielsko-Białą i Frydek Mistek, nadając tym samym całemu przedsięwzięciu partnerski i transgraniczny charakter. W przygotowanie aplikacji włączonych jest wiele podmiotów i organizacji zarówno z Bielska-Białej, jak i okolic.

W czasie forum zaprezentowano flagowe projekty, składające się na trzy filary przedsięwzięcia: Przepływ natury, Fabryki przyszłości oraz Tożsamość bez granic. Pierwszy filar skupia się na sztuce w przyrodzie, drugi na ekonomicznym wymiarze sztuki i szeroko rozumianym przemyśle kreatywnym, trzeci natomiast dotyczy naszej historii, dziedzictwa kulturowego i tego, w którą stronę podąża nasza cywilizacja.

Popołudniowa część forum obejmowała panele dyskusyjne, w tym jeden z udziałem przedstawicieli Miejskiego Domu Kultury – Kubiszówki. I tu warto podkreślić, że działanie domów kultury w Bielsku-Białej jest dla Żyliny jak najlepszym przykładem i tamtejsze władze chciałyby zreformować swoje domy kultury na wzór bielskich.

Czy propozycja Żylina Beskidy 2026 zwycięży, pokonując dwa pozostałe słowackie miasta, Nitrę i Trenczyn, dowiemy się już w pierwszych dniach grudnia bieżącego roku. Tymczasem pozostaje nam mocno trzymać kciuki.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.