Apel o ostrożną i bezpieczną jazdę

Polska złota jesień dla użytkowników dróg jest niebezpieczną porą roku. Z pozoru dobre warunku drogowe, z czym najczęściej kojarzy się słoneczna i ciepła aura, nie zawsze są korzystne dla kierujących. Oślepiające słońce może okazać się niezwykle niebezpieczne, dlatego tak ważne w tym okresie jest przepisowe korzystanie z dróg i wyobraźnia za kierownicą.

Z pozoru dobre warunku drogowe, z czym najczęściej kojarzy się słoneczne i ciepła aura nie zawsze są korzystne dla kierujących. Nisko położone nad horyzontem słońce o poranku i przed zmierzchem może oślepiać kierowców, a korzystanie z drogi wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników. Zwracajmy w tym czasie szczególną uwagę na dostosowanie prędkości do warunków ruchu drogowego, zachowanie szczególnej ostrożności podczas wyprzedzania, zmiany kierunku jazdy i pokonywania skrzyżowań. Pamiętajmy w sposób szczególny o niechronionych uczestnikach ruchu drogowego, w szczególności pieszych i rowerzystów.

Kolejny raz, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, życzliwość i empatię na drodze.

Kierowco samochodu, jednośladu przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym:

  • Dostosuj prędkość do warunków na drodze.
  • Dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Jedź z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków na drodze, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
  • Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu.
  • Utrzymuj odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
  • Zbliżając się do przejścia dla pieszych, zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

  • Myśl i żyj!
  • Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku — z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni, idź najbliżej jej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, chodź lewą stroną drogi.
  • Świeć przykładem — noś odblaski – bądź widoczny.
  • Noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).
  • Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.