Filmy i atrakcje przy Starej Fabryce

Na placu Żwirki i Wigury obok Starej Fabryki 4 i 5 września w godzinach od 16.00 do 20.00 na telebimie Bielskiego Almanachu wyświetlane będą filmy o historii Bielska-Białej, archiwalne filmy o mieście oraz filmy dla dzieci ze Studia Filmów Rysunkowych. 5 września o godz. 16.00 rozpoczną się ZaBBawy z tradycją, czyli piknik przy Starej Fabryce przygotowany przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej. 

Przyjdźcie zobaczyć Bolka i Lolka, Reksia, Pampaliniego i film Porwanie Baltazara Gąbki, a w części archiwalnej obrazy filmowe o znanych postaciach Bielska-Białej: Marii Koterbskiej, Marianie Kasprzyku, a nawet grajku z ulicy Dzierżyńskiego. Nie zabraknie archiwalnych filmów pokazujących miasto sprzed lat – z wysokim trotuarem, odkrytą Niwką na dzisiejszej ul. Stojałowskiego oraz kino Wanda.

W niedzielę 5 września o godz. 16.00 rozpoczną się ZaBBawy z tradycją, czyli piknik przy Starej Fabryce przygotowany przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej. Plac Żwirki i Wigury zamieni się w przestrzeń działań twórczych związanych z historią i tradycją naszego miasta. Najmłodsi będą mogli malować duże formy przestrzenne makiet fabryk, zamku czy fiacików 126 p oraz poznać gry i zabawy swoich dziadków. Atrakcje dla całych rodzin to m.in. tworzenie instalacji artystycznej Więzi kultury, wielkoformatowej mandali Bielsko-Biała wczoraj – dziś – jutro, warsztaty mozaiki ceramicznej, mozaiki filcowej na torbach. Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert piosenek z lat 50. i 60. XX w. w wykonaniu młodych wokalistów Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz oraz artystów związanych z tym DK. Uczestnicy wydarzenia mogą wziąć udział w spacerach edukacyjnych opowiadających o historii placu Żwirki i Wigury i okolic, prowadzonych przez pracowników Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, a amatorzy fotografii zostaną zaproszeni do uczestnictwa w fotospacerze, podczas którego będą mogli zatrzymać w kadrze ujawnione przez ekspertów tajemnice tego wyjątkowego miejsca. Kolejną atrakcją będzie wystawa plenerowa ukazująca plac Żwirki i Wigury przed, w trakcie i po wielkich wyburzeniach lat 70. W czasie wydarzenia dostępne dla zwiedzających będą ekspozycje Zamku Sułkowskich oraz Starej Fabryki.

Pełny opis wydarzeń i szczegółowy program znajduje na stronach poświęconych Dniom Bielska-Białej: https://bielsko-biala.pl/dnibb i http://www.pelnakultura.info/, a także w specjalnym, wydanym z okazji Dni Bielska-Białej bielskim magazynie aktualności Pełna Kultura.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.