Czasowątki na Pigalu już dzisiaj

Już dzisiaj, 3 września, o godz. 20.00 na placu Bolesława Chrobrego obejrzymy teatralną impresję na temat historii Bielska i Białej. To niemy spektakl pt. Czasowątki – wkład Teatru Lalek Banialuka w program tegorocznych Dni Bielska-Białej i jubileuszu 70-lecia połączenia obu miast.

Choreograficzno-plastyczno-muzyczną impresją na temat faktów dotyczących dziejów naszego miasta – a przed laty naszych miast – nazwał spektakl podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Banialuka i reżyser przedstawienia Jacek Popławski. Kluczem wyboru tych faktów (po historycznych konsultacjach z autorem wielu książek z dziejów dwumiasta i naszym redakcyjnym kolegą Jackiem Kachlem) były dla reżysera nici. Wbrew pozorom, nici to nie tylko włókiennictwo, chociaż wszystko zaczyna się w warsztacie tkackim – nici, linie, liny znaczą każdy okres bielsko-bialskiej historii, o czym publiczność przekona się już podczas piątkowego pokazu na placu Chrobrego. Plenerowa scena już powstaje.

Czasowątki nie są przedsięwzięciem jednorazowym, wejdą do repertuaru Banialuki w nowym sezonie teatralnym 2021/2022. Jeśli ktoś nie załapie się na spektakl plenerowy, może obejrzeć Czasowątki w niedzielę 5 września o godz. 11.00 na dużej scenie Banialuki.

Czasowątki
scenariusz i reżyseria – Jacek Popławski
scenografia – Martyna Dworakowska
muzyka – Hubert Pyrgies
choreografia – Marta Bury
reżyseria światła – Maciej Iwańczyk
konsultacje historyczne – Jacek Kachel
obsada: Małgorzata Bulska, Dominika Kaczmarek, Katarzyna Pohl, Dagmara Włoszek-Rabska, Konrad Ignatowski, Radosław Sadowski, Ziemowit Ptaszkowski
Spektakl dla widzów od lat 6.

Jak na swojej stronie informuje TL Banialuka, prapremiera Czasowątków otwiera sezon artystyczny w Banialuce. Jeszcze pod koniec tego miesiąca planowana jest premiera Smoków Maliny Prześlugi w reżyserii Anny Nowickiej. W listopadzie widzowie będą mogli zobaczyć Proces Franza Kafki w reżyserii Konrada Dworakowskiego, a późną jesienią zaplanowane jest czytanie performatywne autorskiej sztuki Artura Pałygi poświęconej życiu i twórczości Janusza Korczaka w reżyserii Anny Augustynowicz. Czytanie performatywne  realizowane jest w ramach zadania Banialuka, Korczak, Dom współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Punktem kulminacyjnym sezonu artystycznego 2021 / 2022 będzie 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, która z powodu pandemii nie odbyła się w roku 2020.

UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.