Już w ten weekend w Wiśle odbędą się dożynki

Już w weekend 3-5 września w Wiśle odbędą się Dożynki, Święto Miodu i Dni Wisły. Przez cały weekend czeka nas mnóstwo atrakcji: obrzęd dożynkowy, koncerty i Park z Tradycją.

Dni Wisły, Dożynki i Święto Miodu rozpoczną się w piątek 3 września. O godzinie 18:00 w wiślańskim amfiteatrze odbędzie się wręczenie nagród Miasta Wisła w Dziedzinie Kultury i Sztuki. Po uroczystym wręczeniu nagród czekają nas koncerty, najpierw zagrają Vołosi a później Renata Przemyk.

Sobota to przede spotkanie z beskidzkimi góralami i folklorem w ramach Roku Górali w województwie śląskim. Sobotni program rozpocznie się od uroczystego obrzędu dożynkowego, po nim na scenie usłyszymy koncerty kapel góralskich, będziemy mogli usłyszeć Zespół Regionalny „Wisła Plus”, Kapelę Wałasi i grupę Sokół Orchestra. Także w ramach Roku Górali odbędzie się tego dnia rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży „Dzieci siedmiu dolin – góral wczoraj i dziś” i uroczyste wręczenie nagród.

– Bardzo się cieszymy, że w ramach tegorocznych Dożynek i Dni Wisły będziemy mogli zaprosić na występy kapel oraz zespołów regionalnych, prezentujących kulturę górali. Koncerty, organizowane w ramach Roku Górali w Województwie Śląskim, będziemy mogli usłyszeć dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

W niedzielę w wiślańskim amfiteatrze wystąpią z kolei zespoły Redlin i Dikanda. Podczas tego weekendu odbędzie się też Jarmark Rękodzieła na Placu Hoffa a Park Kopczyńskiego w sobotę dożynkową zamieni się w Park z Tradycją, gdzie będzie można zapoznać się z tradycyjnymi pracami beskidzkich górali. Oprócz tego od godziny 12:00 na Placu Hoffa odbędzie się Expo Zdrowie, czyli promocja zdrowego stylu życia. Będzie można wykonać badania profilaktyczne, odwiedzić stoiska ze zdrową, ekologiczną żywnością, nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.

Także przy okazji Dni Wisły i Wiślańskich Dożynek Zespół Regionalny „Wisła” serdecznie zaprasza do udziału w Wiślańskim Festynie Dożynkowym. W sobotę 4 września od godziny 12:00 w Parku Kopczyńskiego będzie można wziąć udział w licznych warsztatach m.in. obróbki wełny, ubijania masła, tańca góralskiego. Odbędą się również pokazy wyrobu sera i pokaz dotyczący wiślańskiego stroju. Od godz. 19:00 przed głównym wejściem do amfiteatru rozpocznie się potańcówka z kapelami góralskimi. Wiślański Festyn Dożynkowy jest współfinansowany z Budżetu Samorządu Wojewódzkiego w Ramach Konkursu na Zadanie Publiczne Promujące Wojewódzki Program – Owca Plus do Roku 2027.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, natomiast liczba miejsc w amfiteatrze jest ograniczona.

Szczegółowy program:
3 września 2021 r. – piątek, godz. 18:00
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny
Wręczenie nagród Miasta Wisła w Dziedzinie Kultury i Sztuki „Trzy smreki”
Koncerty zespołów: Vołosi, Renata Przemyk.

4 września 2021r. – sobota, godz. 12:00 – 17:00
Park Kopczyńskiego – Park z Tradycją
warsztaty, stoiska rękodzielnicze,  pokaz robienia sera, wyrabiania masła, kolyba z owcami i lokalnymi specjałami

godz. 14:00
Przejście Orkiestry Dętej Henryka Itnera z Pl. B. Hoffa do Amfiteatru im. Stanisława Hadyny i koncert

godz. 15:00
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny
Uroczystości Dożynkowe
uroczyste rozpoczęcie, modlitwa ekumeniczna
Obrzęd Dożynkowy w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży „Dzieci siedmiu dolin – góral wczoraj i dziś”, wręczenie nagród.

Występy prezentujące kulturę górali:
Zespół Regionalny „Wisła Plus”
Kapela Wałasi
Sokół Orchestra

Główne wejście do amfiteatru: Festyn dożynkowy z kapelami i zespołami prezentującymi kulturę górali, godzina 19:00.

5 września 2021 r. – niedziela
Pl. B. Hoffa, godz. 12:00 – 16:00
EXPO Zdrowie
Promocja zdrowego stylu życia, możliwość wykonania profilaktycznych badań, stoiska ze zdrową, ekologiczną żywnością, Ciuchcia Zdrowia dla dzieci.

Amfiteatr im. Stanisława Hadyny, godz. 16:00
Koncerty zespołów:
Redlin
Dikanda

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny. Ilość miejsc w amfiteatrze ograniczona.

UM Wisła

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.