Teatr Polski otrzymał dofinansowanie z programu Kultura Dostępna Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację projektu Spektakle bez barier – edycja 2021.
Jak informuje z dumą teatr, złożony przez TP wniosek został bardzo dobrze oceniony i znalazł się na samym szczycie tabeli beneficjentów.
Program Kultura Dostępna wspiera inicjatywy ułatwiające dostęp do kultury i sprzyjające integracji społecznej. W Teatrze Polskim tego typu działania prowadzone są już od ponad siedmiu lat – to nie tylko spektakle z audiodeskrypcją (to przekazywany drogą słuchową, werbalny opis treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym – przyp. red.) oraz tłumaczone na język migowy, których zagrano już wiele, ale też rozmaite teatralne i okołoteatralne wydarzenia adresowane do osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu oraz realizowane z myślą o tych osobach akcje.
W poprzednich latach w ramach Spektakli bez barier odbywały się m.in. warsztaty sceniczne i plastyczne, spotkania ze sztuką, opowieści historyczne czy zwiedzanie wnętrz teatru – najpierw normalnie, w przestrzeni realnej, a w czasach pandemicznych przede wszystkim wirtualnie.
Dzięki projektowi powstały trójwymiarowe makiety budynku teatralnego, które można oglądać dotykiem; materiały reklamowe teatru są drukowane alfabetem Braille’a. W ubiegłym roku, pod hasłem Migamy w Polskim, TP przygotował filmik i plakaty, na których aktorzy prezentują znaki Polskiego Języka Migowego.
Pracownicy teatru zaliczyli także integracyjne szkolenia teoretyczne i praktyczne z obsługi osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.
Nasz projekt Spektakle bez barier cieszy się dużym uznaniem odbiorców, wciąż się rozwija o nowe działania i zyskuje coraz szersze grono uczestników – informuje na swojej stronie internetowej Teatr Polski. – Cieszymy się, że dzięki dofinansowaniu będziemy mogli kontynuować i nadal rozwijać nasz projekt.
Makieta budynku Teatru Polskiego wykonana przez Annę Uniwersał fot. Teatr Polski
UM Bielsko-Biała