Książnica Beskidzka z wyróżnieniem

Za działania popularyzujące książki i czytelnictwo wyróżniona została w ogólnopolskim konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Mistrz Promocji Czytelnictwa Książnica Beskidzka.

W ubiegłym roku, mimo obostrzeń związanych z pandemią, Książnica zorganizowała ponad 1100 różnorodnych spotkań o charakterze kulturalno-edukacyjnym, w których uczestniczyło prawie 60.000 osób. Część wydarzeń odbyła się stacjonarnie, część on-line. Przedsięwzięcia były adresowane do wszystkich grup wiekowych.

Wśród zrealizowanych działań były m.in. spotkania autorskie z Anna Dymną, Marcinem Kydryńskim, czy Elżbietą Dzikowską. W ramach propozycji on-line Książnicy Beskidzkiej znalazło się natomiast m.in. spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem i promocja jego książki Osobisty przewodnik po Pradze. W Książnicy odbyły się też spotkania z lokalnymi literatami m.in. z Juliuszem Wątrobą, czy promocja książki Macieja Bujakowskiego Kalendarium Bielska-Białej 1956-1989.

W obszarze działania placówki są też projekty adresowane do osób niepełnosprawnych – spotkania biblioteczne, obsługa czytelnika w szpitalach, czy domach opieki seniorów. Bibliotekarze prowadzą również zajęcia z zakresu podstawowej obsługi komputera, poczty elektronicznej oraz umiejętności poruszania się po internecie dla seniorów. W dedykowanej do obsługi osób z niepełnosprawnościami Filii Integracyjnej na Osiedlu Grunwaldzkim placówka zrealizowała dofinansowany ze środków Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej projekt Biblioteka przyjazna dzieciom ze spektrum autyzmu. W filii udostępniane są dla czytelników z dysfunkcją wzroku specjalistyczne urządzenia do odtwarzania książek mówionych Czytak+. Książnica użycza 20 własnych urządzeń i 8 udostępnionych przez Fundację LARIX.

Warto dodać, że większość wymienionych działań Książnicy Beskidzkiej była finansowana ze środków pochodzących z grantów zewnętrznych – z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, czy też została zrealizowana bezkosztowo.

fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
UM Bielsko-Biała

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@beskidslaski24.pl.